Zamknij

500 plus. Minister finansów zablokuje pieniądze na nową piątkę PiS?

Piotr Drabik
18.03.2019 10:28
500 plus. Ministerstwo Finansów przeciwne łamaniu reguły wydatków. Nowa piątka PiS
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER/East News

Aż o 58 mld złotych może zostać przekroczona w przyszłym roku reguła wydatkowa resortu finansów. Powodem jest tzw. nowa piątka PiS, w tym 500 plus na pierwsze dziecko i trzynasta emerytura.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy 500 plus powinno być wypłacane bogatym rodzinom?

Liczba głosów:

500 plus od 1 lipca tego roku ma zostać rozszerzone – świadczenie będzie wypłacane również na pierwsze i każde kolejne dziecko w rodzinie. To jeden z elementów tzw. nowej piątki PiS. 

Pod koniec lutego prezes ugrupowania rządzącego Jarosław Kaczyński, poza rozszerzeniem programu Rodzin 500 plus, ogłosił wypłatę w maju tzw. trzynastej emerytury, wprowadzenie PIT 0 dla osób poniżej 26. roku życia, obniżenie kosztów pracy oraz przywrócenie zlikwidowanych połączeń autobusowych w powiatach. 

Zobacz także

Zabraknie pieniędzy na nową piątkę PiS?

Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, minister finansów prof. Teresa Czerwińska nie zgadza się na złamanie stabilizacyjnej reguły wydatkowej (SRW). Nakłada ona ograniczenia w zakresie wydatków dla niemal wszystkich jednostek sektora instytucji rządowych i samorządowych.

– Wiarygodność naszej polityki fiskalnej wspiera wysoko oceniana przez otoczenie międzynarodowe stabilizująca reguła wydatkowa […]. Reguła ta jest kluczowym narzędziem konstrukcji budżetu obok przestrzegania norm fiskalnych zawartych w pakcie stabilności i wzrostu – podkreśliła Czerwińska podczas ubiegłotygodniowego Forum Bankowego w Warszawie.

W rozmowie z dziennikiem Ludwig Kotecki, twórca reguły wydatkowej i były wiceminister finansów w rządzie PO-PSL, stwierdził, że nowa piątka PiS w połączeniu ze wprowadzonymi już nowymi sztywnymi pozycjami spowoduje przekroczenie dopuszczalnego limitu wydatków aż o około 58 mld zł.

Nie ma żadnej możliwości, aby PiS, nie łamiąc reguły wydatkowej, zrealizował swoje obietnice” – alarmował Kotecki w opinii wysłanej do „DGP”.

Zobacz także

Czy zostanie złamana reguła wydatków?

Jednocześnie Czerwińska jasno dawała w ostatnich dniach do zrozumienia, że nie jest skłonna zgodzić się na złamanie 3 proc. unijnego limitu dla deficytu budżetu. 

– Sytuacja jest trudna i będzie wymagała wielu ryzykownych zabiegów księgowych. Przez rok może jakoś się uda, ale nie da się tak planować każdego budżetu – alarmował rozmówca „DGP” z resortu finansów.

Według uzasadnienia do ustawy budżetowej na 2019 r. kwota wydatków sektora finansów publicznych zgodna z SRW w przyszłym roku wynosi 892,1 mld zł. Dla porównania w roku bieżącym przeznaczono 847,8 mld zł – w rezultacie to daje maksymalne dopuszczalne zwiększenie wydatków o 44,3 mld zł.

Tymczasem realizacja założeń tzw. nowej piątki PiS ma kosztować ponad 40 mld złotych. Eksperci są krytyczni wobec utrzymania programu społecznego partii rządzącej w kolejnych latach. 

 Tak naprawdę nie znamy jego kosztów. Już wiemy, że w kolejnym roku to będzie ponad 30 mld zł zwiększenia wydatków. Ale może być więcej, bo mamy żądania podwyżek w sferze budżetowej – zauważa prof. Witold Orłowski, ekonomista.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/PTD