Zamknij

500 plus. Borys-Szopa: Drodzy rodzice, nie zwlekajcie

25.06.2019 08:56
500 plus na pierwsze dziecko wniosek.Borys-Szopa: Drodzy rodzice, nie zwlekajcie. Warunki
fot. PAP/Leszek Szymański

Wniosek o wypłatę o świadczenie 500 plus zawiera dwie kartki – mniej niż dotychczas. „Drodzy rodzice, nie zwlekajcie” – zaapelowała Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Zapowiedziała, że pierwsze wypłaty trafią do beneficjentów jeszcze w lipcu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus od 1 lipca obejmie wszystkie dzieci do 18. roku życia, również pierwsze i jedyne w rodzinie. Od tego dnia możliwe będzie składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną, a od 1 sierpnia – drogą tradycyjną.

– Gorąco zachęcam do składania wniosków o świadczenie online – zaznaczyła Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy, i polityki społecznej. Przekonywała, że jest to „szybkie i wygodne rozwiązanie, nowy uproszczony wniosek liczy zaledwie dwie kartki i jest naprawdę prosty do wypełnienia”.

Zobacz także

Drodzy rodzice, nie zwlekajcie – im szybciej zawnioskujecie o świadczenie, tym szybciej pieniądze trafią na wasze konta. Dotychczasowa realizacja programu przez samorządy wskazuje na to, że pierwsze świadczenia zostaną wypłacone już w lipcu.

Bożena Borys-Szopa

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zainaugurował akcję informacyjną dotyczącą programu Rodzina 500 plus w rozszerzonej formule na pierwsze dziecko. Akcja ta – jak mówił premier – ma sprawić, by wszystkie rodziny mogły skorzystać z programu 500 plus na pierwsze dziecko od samego początku jego funkcjonowania.

Borys-Szopa wyjaśniła, że w ramach tej akcji „pracownicy urzędów wojewódzkich w każdej gminie czekają na wszystkich zainteresowanych z zestawem informacji i odpowiedziami na wszystkie możliwe pytania”.

Zachęciła jednocześnie do skorzystania z tej możliwości „w razie jakichkolwiek wątpliwości”.

Zobacz także

500 plus — ile rodzin otrzyma wsparcie?

Władze samorządowe przedstawiły w ostatnich tygodniach, ile rodzin otrzyma nowe 500 plus oraz szacunkowe koszty świadczeń.

W województwie łódzkim – jak przekazał wicewojewoda Karol Młynarczyk – nowa formuła programu obejmie łącznie 410 tys. dzieci. To o 189 tys. więcej niż do tej pory. Roczny koszt realizacji świadczeń zwiększy się do 2,615 mld zł z obecnych 1,385 mld zł.

Na Pomorzu Zachodnim świadczenie w ramach programu otrzyma 290 tys. dzieci. To o 100 proc. więcej niż do tej pory.

– Aktualnie w województwie podkarpackim świadczenie wychowawcze przyznawane jest na blisko 224 tysięcy dzieci. Od 1 lipca będzie to 396 tysięcy dzieci, czyli o 172 tysiące dzieci więcej – przekazała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

Po rozszerzeniu programu w Podlaskiem ze świadczeń skorzysta łącznie ok. 220 tys. dzieci.

W ramach programu Rodzina 500 plus w woj. warmińsko-mazurskim przekazano dotąd rodzinom blisko 3 mld zł. Średnio przez trzy lata świadczenie w tym regionie pobierało 100 tys. rodzin, najwięcej – 101,852 tys. w sierpniu 2017 r. Obecnie program obejmuje 91,514 tys. rodzin pobierających świadczenie wychowawcze na 145,986 tys. dzieci.

Zobacz także

Wicewojewoda świętokrzyski Bartłomiej Dorywalski poinformował, że w ramach programu do świętokrzyskich rodzin trafiało rocznie 724 mln zł, a teraz po zmianach (program obejmie pierwsze dziecko w rodzinie) będzie to około 1,25 mld zł. Dodał, że liczba dzieci objętych programem zwiększy się z 117 tys. do około 207 tys.

W województwie lubelskim po rozszerzeniu programu 500 plus świadczenie to obejmie ok. 182 tys. pierwszych dzieci. „Razem to będzie 395 tysięcy dzieci. W tym roku ten program na pierwsze dziecko pochłonie dodatkowe 500 mln zł. Natomiast przyszłym roku, w całości, będzie to około 2,4 mld zł” – powiedział doradca wojewody lubelskiego ds. rodziny Tomasz Pitucha.

Małopolska poseł PiS Urszula Rusecka przypomniała, że w województwie programem Rodzina 500 plus objętych jest ponad 600 tysięcy dzieci – w tym roku na ten cel przeznaczone będzie łącznie ponad 3 mld zł.

Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak poinformował, że dotąd z programu rocznie korzystało ok. 230 tys. dzieci, a od 1 lipca będzie to ponad 470 tys. dzieci na Dolnym Śląsku.

– Do tej pory to jest rocznie 1,5 miliarda złotych przekazywanych polskim rodzinom na terenie województwa pomorskiego, a od przyszłego roku licząc, to w skali roku to będzie około 1,3 miliarda złotych więcej, czyli nie 1,5 miliarda, a 2,8 miliarda złotych, to jest wzrost o 85 procent kwot przekazywanych rodzinom na Pomorzu – powiedział wojewoda pomorski Dariusz Drelich. 

500 plus — wniosek

Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach, czyli bez kryterium dochodowego, będzie można składać w dwóch formach: w wersji papierowej – od 1 sierpnia 2019 roku, a w wersji elektronicznej – od 1 lipca 2019 roku.

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień 2019 roku świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca 2019 r. Złożenie wniosku po 30 września 2019 r. oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, tj. lipiec i sierpień.

Nowy wniosek o 500 plus sprowadza się do podania danych personalnych rodziców oraz ich dzieci (w podstawowej wersji dokumentu jest miejsce na wpisanie czworga dzieci).

Po usunięciu kryterium dochodowego decyzje o wypłacie świadczenia powinny zapadać szybciej. Do tej pory urzędnicy analizowali np. deklarowane dochody w rodzinie.

Zobacz także

500 plus — zasady

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Po rozszerzeniu programu 500 plus będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18 lat. Prawo do świadczenia będą miały również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18 lat).

Zobacz także

Znowelizowana ustawa wprowadza trzymiesięczny termin – liczony od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym terminie będzie skutkowało przyznaniem tego świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Obecnie świadczenie 500 plus przysługuje – co do zasady – od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Nowela umożliwi także przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia wychowawczego drugiemu rodzicowi dziecka w razie śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres, lub który zmarł przed rozpatrzeniem wniosku. Obecnie w takiej sytuacji drugi rodzic musi złożyć „swój” wniosek o świadczenie.

Z danych Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że od 1 kwietnia 2016 r., czyli od momentu uruchomienia programu, przeznaczono na niego ok. 70 mld zł (stan na marzec 2019 r.). Obecnie z programu korzysta ponad 3,6 mln dzieci, czyli 52 proc. wszystkich dzieci do 18. roku życia.

Szacuje się, że po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci. Po zmianach w 2019 r. na program trzeba będzie przeznaczyć ok. 31 mld zł, a w 2020 r. – ok. 41 mld zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP