Zamknij

500 plus dla dorosłych dzieci? Nasz news

Piotr Drabik
14.05.2019 17:32
500 plus na 1 dziecko 2019. Świadczenie także dla pełnoletnich dzieci? Jest komentarz wiceministra
fot. MONKPRESS/East News (ilustracyjne)

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej, w rozmowie z portalem RadioZET.pl nie wykluczył w przyszłości poszerzenia świadczenia 500 plus także na pełnoletnie dzieci. - Wiemy, że okres od 18 roku życia też jest wymagający dla rodzin - powiedział.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy 500 plus powinno być wypłacane bogatym rodzinom?

Liczba głosów:

Do tej pory o 500 złotych co miesiąc mogły się starać rodziny na drugie i każde kolejne dziecko. Za niecałe dwa miesiące o świadczenie można się ubiegać także na pierwsze dziecko. - W tej chwili nie przewidujemy waloryzacji świadczenia - powiedział Stanisław Szwed.

500 plus dla pełnoletnich dzieci?

Zobacz także

- Dajemy dla każdego dziecka 500 złotych od pierwszego lipca. To duży nasz wspólny wysiłek, ponieważ koszt tego w przyszłym roku będzie 41 mld zł. Do tego kontynuowany jest program wyprawki szkolnej w postaci 300 złotych, czyli wsparcie dla rodzin jest znaczne - podkreślił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej nie wykluczył za to zmian okresów wypłaty 500 plus. Obecnie świadczenie standardowo jest wypłacane do 18 roku życia dziecka.

- Jeżeli będą możliwości budżetu państwa w następnych latach, to oczywiście będziemy szukać innych rozwiązań, może bardziej w kierunku wydłużenia okresów. Wiemy, że okres od 18 roku życia też jest wymagający dla rodzin. Są różne rozwiązania. Na dzisiaj mamy to podstawowe rozwiązanie i myślę, że to jest najważniejsze - tłumaczył Szwed. 

Zobacz także

500 plus także dla bogatych rodzin

Jednocześnie powtórzył, że nie ma rządzie planów ograniczenia 500 plus dla najbogatszych rodzin.

Uważamy, że jeśli mówimy o polityce rodzinnej to program powszechny powinien być dedykowany do wszystkich dzieci - wyjaśniał wiceszef MRPiPS.

Podobnie wiceminister nie obawia się zapowiadanego strajku pracowników socjalnych, którzy domagają się podwyżek i zmian w systemie opieki społecznej w Polsce. Zajmowali się oni również opiniowaniem wniosków o przyznanie 500 plus na pierwsze dziecko, które przysługiwało po spełnieniu kryterium dochodowego 850 zł i 1200 w przypadku rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem. 

- Przeznaczamy środki na obsługę programu i uważamy, że to są dobre środki. Teraz zmieniamy zasady, że nie będą wydawane decyzje administracyjne, tylko (przekazywana - przyp. red.) informacja. Nie będzie potrzeby podejmowania trudniejszych decyzji i nie będzie kryterium dochodowego - powiedział Szwed. 

Natomiast w temacie postulatów pracowników socjalnych wiceminister wskazał na samorządy. - Nie chcę przerzucać piłeczki do ogródka samorządowcom, ale to jest ich główny pracodawca - podkreślił. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD