Zamknij

500 plus po nowemu. W marcu projekt ustawy, a w kwietniu uchwalenie jej przez Sejm

Piotr Drabik
05.03.2019 18:09
500 plus na 1 dziecko 2019. Rząd pokazał mapę drogową. Od kiedy
fot. PAP/Piotr Nowak

W połowie marca będzie gotowy projekt ustawy rozszerzającej program 500 plus - poinformowała we wtorek Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Dodała, że wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 lipca.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy otrzymujesz świadczenie 500 plus?

Liczba głosów:

500 plus, czyli comiesięczne zasiłki na drugie i każde kolejne dziecko, czeka zasadnicza zmiana. Od 1 lipca świadczenie 500 złotych będzie przyznawane również na pierwsze dziecko.

W rezultacie - zostanie zlikwidowane kryterium dochodowe, które do tej pory decydowało o zasiłku na pierwsze dziecko (do 800 złotych netto lub 1200 zł netto w przypadki rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym). 

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapewniła, że dodatkowe środki na sfinansowanie programu są zagwarantowane w budżecie państwa.

Zobacz także

Od kiedy nowe 500 plus?

- Jeszcze niedawno wydawało się, że niemożliwe jest wprowadzenie programu 500 plus (...) Wystarczyło tylko zmniejszyć lukę VAT, uszczelnić systemy, uważnie przeanalizować budżet i znalazło się finansowanie na takie przełomowe programy, które budują silną polską rodzinę - wskazała.

Dodała, że koszt rozszerzenia programu 500 plus będzie wynosił około 10 mld zł. 

Poinformowała, że projekt dotyczący programu 500 plus zakładający wypłatę świadczenia także od pierwszego dziecka będzie gotowy w połowie marca.

Zaznaczyła, że procedowanie projektu w Sejmie poprzedzą konsultacje społeczne. Rafalska dodała, że do końca kwietnia zaplanowane są prace parlamentarne nad projektem.

Szefowa MRPiPS podkreśliła też wagę współpracę z samorządami w obsłudze 500 plus.

- Współpraca z samorządami jest kluczowa, żeby obsługa programu Rodzina 500 plus była sprawna, a środki szybko trafiły do rodzin. Wejście w życie zmian w tym programie to 1 lipca tego roku. Wówczas rozpocznie się okres składania wniosków - zapowiedziała minister.

Zobacz także

Nowa piątka PiS

Pod koniec lutego prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Morawiecki na konwencji partii zapowiedzieli nowe propozycje programowe - tzw. nową piątkę PiS.

Wśród nich znalazły się: wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, obniżenie PIT do 17 proc. i podwyższenie kosztów uzyskania przychodu , trzynasta wypłata dla emerytów, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach.

Premier Mateusz Morawiecki przekazał we wtorek, że programy będą finansowane m.in. z redukcja "szarej strefy", uszczelnienie podatku VAT, uszczelnienie podatku CIT oraz uszczelnienie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD