Zamknij

500 plus. Prostsze wnioski o wydanie świadczenia

Piotr Drabik
29.05.2019 12:04
500 plus na 1 dziecko 2019. Nowe wnioski. Warunki. Od kiedy można otrzymać
fot. Krystian Maj/KPRM (ilustracyjne)

Cztery strony zamiast dziewięciu – tak od lipca tego roku będzie wyglądać wniosek o wypłatę 500 plus. Z dokumentu zniknie m.in. rubryka o dochodach, bo po zmianach rządowy program obejmie również pierwsze dziecko w rodzinie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy 500 plus powinno być wypłacane bogatym rodzinom?

Liczba głosów:

500 plus, czyli wypłacane od trzech lat świadczenie prorodzinne rządu PiS, zostanie rozszerzone od lipca tego roku.

Do tej pory 500 złotych miesięcznie rodziny mogły otrzymać na drugie i każde kolejne dziecko. Po tym, jak prezes partii rządzącej Jarosław Kaczyński zapowiedział zmiany, świadczenie od lipca zostanie rozszerzone także na pierwsze dziecko. 

Zobacz także

Jak wyglądają nowe wnioski o 500 plus?

Najpierw wnioski będzie można składać drogą elektroniczną (od 1 lipca), a potem można to zrobić osobiście w urzędzie (od 1 sierpnia). Do tej pory dokumentacja o wypłatę 500 plus liczyła dziewięć stron. W tym roku zostanie ona zmniejszona do czterech.

– Dokument będzie znacznie łatwiej wypełnić. Nie trzeba już rozgraniczać tego, czy wnioskujemy o pierwsze, czy kolejne dziecko, ani wypełniać informacji dotyczących dochodu, bo zgodnie z przepisami jest to świadczenie bezdochodowe – tłumaczyła Renata Grudzińska z Poznańskiego Centrum Świadczeń, cytowana przez „Super Express”.

Nowy wniosek o 500 plus sprowadza się do podania danych personalnych rodziców oraz ich dzieci (w podstawowej wersji dokumentu jest miejsce na wpisanie czworga dzieci).

Po usunięciu kryterium dochodowego decyzje o wypłacie świadczenia powinny zapadać szybciej. Do tej pory urzędnicy analizowali np. deklarowane dochody w rodzinie.

Zobacz także

500 plus – zasady

Obecnie świadczenie 500 plus jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Po rozszerzeniu programu 500 plus będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18 lat. Prawo do świadczenia będą miały również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18 lat).

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień 2019 roku świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca 2019 roku.

Złożenie wniosku po 30 września 2019 r. oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, czyli lipiec i sierpień.

Zobacz także

Znowelizowana ustawa wprowadza trzymiesięczny termin – liczony od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym terminie będzie skutkowało przyznaniem tego świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Obecnie świadczenie 500 plus przysługuje – co do zasady – od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Nowela umożliwi także przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia wychowawczego drugiemu rodzicowi dziecka w razie śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres, lub który zmarł przed rozpatrzeniem wniosku. Obecnie w takiej sytuacji drugi rodzic musi złożyć „swój” wniosek o świadczenie.

Z danych Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że od 1 kwietnia 2016 roku, czyli od momentu uruchomienia programu, przeznaczono na niego ok. 70 mld zł (stan na marzec 2019 roku).

Obecnie z programu korzysta ponad 3,6 mln dzieci, czyli 52 proc. wszystkich dzieci do 18. roku życia.

Według szacunków resortu rodziny, pracy i polityki społecznej po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci. Po zmianach na program trzeba będzie przeznaczyć ok. 31 mld zł w tym roku, a w przyszłym – ok. 41 mld zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/Super Express/PAP/PTD