Zamknij

500 plus. Minister Borys-Szopa: pierwsze wypłaty jeszcze w lipcu

11.06.2019 11:30
500 plus na 1 dziecko 2019. Minister Bożena Borys-Szopa podała konkretne terminy
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Bożena Borys-Szopa – minister rodziny, pracy i polityki społecznej – zapowiedziała, że część rodzin może otrzymać rozszerzone świadczenie 500 plus już w lipcu. Warunkiem jest sprawna realizacja wniosków przez samorządy. Wnioski o wsparcie z rządowego programu można składać od 1 lipca. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

500 plus, czyli sztandarowy program społeczny rządu PiS, od lipca zostanie rozszerzony. 

Od 1 lipca obejmie on wszystkie dzieci do 18. roku życia, również pierwsze i jedyne w rodzinie. Od tego dnia możliwe będzie składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną (kanał bankowości elektronicznej, portal Emp@tia oraz portal PUE ZUS), a od 1 sierpnia – drogą tradycyjną.

Zobacz także

Kiedy zostanie wypłacone 500 plus?

– Złożenie wniosku w okresie lipiec-sierpień 2019 roku oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od lipca zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października. Liczymy, że samorządy, tak jak dotychczas, będą sprawnie realizować program i pierwsze pieniądze trafią do rodziców jeszcze w lipcu – powiedziała Borys-Szopa.

Terminy wypłaty świadczenia są określone ustawowo, jednak również w ubiegłych latach pieniądze były wypłacane wcześniej, nawet w tym samym miesiącu, w którym rodzice złożyli wniosek. Po nowelizacji ustawy i rozszerzeniu programu procedury przyznawania świadczenia zostały jeszcze uproszczone (m.in. od lipca przyznanie świadczenia nie będzie wymagało wydawania i doręczania decyzji administracyjnej).

– Złożenie wniosku we wrześniu daje gwarancję wypłacenia świadczenia, z wyrównaniem od lipca, najpóźniej do 30 listopada. Uwaga, jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku. Przykładowo złożenie wniosku w październiku oznacza, że świadczenie zostanie wypłacone do końca roku, ale z wyrównaniem jedynie od października – podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zobacz także

Do kiedy trzeba składać wnioski o 500 plus?

Dalej sytuacja jest analogiczna – wniosek złożony w listopadzie to wypłata, z wyrównaniem od listopada, do 31 stycznia 2020 roku.

Złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 do 31 stycznia 2020 roku oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od miesiąca złożenia wniosku zostanie wypłacone najpóźniej do 29 lutego 2020 roku.

Rodzice, którzy mają obecnie przyznane do 30 września 2019 r. świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, składają od 1 lipca br. jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci.

Zobacz także

Na podstawie takiego wniosku od 1 lipca zostanie im przyznane prawo do świadczenia na pierwsze dziecko (na które obecnie nie pobierają 500 plus), natomiast od 1 października br. na pozostałe dzieci (na które świadczenia są już przyznane do końca września).

Bożena Borys-Szopa

– Nowelizacja ustawy wydłuża do 31 maja 2021 roku pierwszy okres, na jaki zostanie przyznane świadczenie wychowawcze na nowych zasadach. Oznacza to, że rodzice nie będą składać ponownie wniosków o świadczenie wychowawcze w 2020 roku – dodała szefowa MRPiPS.

RadioZET.pl/PAP