Zamknij

500 plus. Minister Borys-Szopa apeluje o szybką wypłatę świadczeń

15.06.2019 09:52
500 plus na 1 dziecko 2019. Minister Borys-Szopa apeluje o szybsze wypłaty świadczeń
fot. radoszki/Shutterstock (ilustracyjne)

Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, zaapelowała o sprawne przyjmowanie wniosków o 500 plus. Poprosiła również samorządy o jak najszybszą wypłatę dla rodzin. O rozszerzone świadczenie można się starać od 1 lipca.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

500 plus zostało w tym roku rozszerzone także na pierwsze dziecko.

Od 1 lipca rządowy program obejmie wszystkie dzieci do 18. roku życia, również pierwsze i jedyne w rodzinie. Od tego dnia możliwe będzie składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną (kanał bankowości elektronicznej, portal Emp@tia oraz portal PUE ZUS), a od 1 sierpnia – drogą tradycyjną.

Zobacz także

Apel minister Borys-Szopy do samorządów

W piątek minister Bożena Borys-Szopa w liście do samorządów zaapelowała o sprawne przyjmowanie wniosków oraz przyznawanie świadczeń w ramach programu "Rodzina 500 plus", a także możliwie szybką wypłatę pieniędzy rodzicom.

"W szczególności proszę zwrócić uwagę, aby proces przyjmowania wniosków oraz przyznawania świadczeń wychowawczych przebiegał sprawnie i bez zakłóceń, a wypłaty nowo przyznanych świadczeń dokonywane były na bieżąco już od lipca bieżącego roku" – napisała minister.

Podkreśliła, że środki na wypłaty przyznawanych świadczeń wychowawczych są w pełni zabezpieczone w budżecie państwa.

Zobacz także

Szefowa MRPiPS podziękowała równocześnie samorządom za dotychczasową pracę i wysiłek włożony w realizację różnych zadań z obszaru polityki rodzinnej, w szczególności programu Rodzina 500 plus, a także za dotychczasową sprawną organizację procesu przyjmowania i rozpatrywania wniosków w poprzednich okresach świadczeniowych.

Bezdyskusyjnym jest, że kluczowy udział w procesie sprawnej i terminowej realizacji programu mieli pracownicy samorządowi realizujący zadania z tego zakresu

Bożena Borys-Szopa

Jeszcze w kwietniu tego roku samorządowcy apelowali o więcej środków na realizację rządowego programu Rodzina 500 plus.

Na posiedzeniu komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich podkreślał, że samorządy dostaną o 10 proc. środków więcej, ale "do obsługi" będzie prawie dwa razy więcej dzieci.  

- W warstwie merytorycznej oceniamy tę regulację (nowelę - przyp. red.) pozytywnie, w warstwie finansowej niestety negatywnie - powiedział wówczas Wójcik.

Zobacz także

500 plus - zasady

Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach, czyli bez kryterium dochodowego, będzie można składać w dwóch formach: w wersji papierowej – od 1 sierpnia 2019 r., a w wersji elektronicznej – od 1 lipca 2019 roku.

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień 2019 r. świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca 2019 roku.

Złożenie wniosku po 30 września 2019 r. oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, tj. lipiec i sierpień.

Według szacunków podawanych przez resortu rodziny koszt rozszerzenia programu na wszystkie dzieci w bieżącym roku wyniesie ok. 9,6 mld zł. W przyszłym roku będzie to ok. 20 mld zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP