Zamknij

500 plus. Czasowy wyjazd z Polski nie przekreśla świadczenia

Piotr Drabik
09.04.2019 08:53
500 plus na 1 dziecko 2019. Czasowy wyjazd z Polski nie odbiera pieniędzy
fot. MONKPRESS/East News (ilustracyjne)

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego czasowy wyjazd z Polski nie odbiera prawa do świadczenia 500 plus. Warunkiem jest wykazanie tymczasowości opuszczenia kraju i powrót na stałe do kraju.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy 500 plus powinno być wypłacane bogatym rodzinom?

Liczba głosów:

500 plus, czyli wypłacane od 2016 roku świadczenie na drugie i każde kolejne dziecko, ma zostać rozszerzone w tym roku. Od lipca co miesiąc 500 złotych rodzice będą mogli otrzymać także na pierwsze dziecko, co zapowiedział w lutym prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Czy wyjazd poza Polskę odbiera 500 plus?

Do tej pory część rodzin miała spore problemy z uzyskaniem świadczenia. „Rzeczpospolita” opisała przypadek matki, której trzy lata temu odmówiono wypłaty 500 plus na drugie dziecko. Dlaczego? We wniosku złożonym do gminy napisała, że czasowo mieszka w Belgii. Z tego powodu urzędnicy odrzucili jej wniosek.

Zobacz także

Wskazywali na art. 1 ust. 3 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Według niego z 500 plus mogą skorzystać obywatele polscy, mieszkający na terytorium RP przez okres otrzymywania świadczenia. Matka odwołała się od tej decyzji.

Argumentowała, że jej pobyt w Belgii jest związany z przeniesieniem się jej męża-oficera na mocy rozkazu do pracy w tym kraju w okresie od lipca 2015 do czerwca 2018 roku.

Kobieta jako miejsce zamieszkania wskazała Mińsk Mazowiecki i zapewniła, że nie zamierza tego zmieniać na stałe. Rację urzędników podtrzymał Wojewódzki Sąd Administracyjny. W jego ocenie na pobyt w danej miejscowości składa się nierozerwalnie fizyczne przebywanie w niej oraz wola pozostania na stałe.

Do zupełnie innych wniosków doszedł NSA. Jak podkreśliła gazeta, sędziowie uznali czasowe opuszczenie miejsca zamieszkania za mało przekonujący argument do odebrania 500 plus. Jednocześnie tymczasowość wyjazdu, na przykład z powodu pracy w innym miejscu, trzeba odpowiednio udowodnić i wykazać. W ocenia NSA takie sporne przypadki trzeba rozpatrywać indywidualnie, a tego nie zrobili urzędnicy w przypadku kobiety.

– To bardzo ważne orzeczenie, bo oznacza, że rodziców, którzy są zmuszeni do czasowego wyjazdu z Polski, nie można automatycznie pozbawiać prawa do 500 plus – skomentowała adwokat Joanna Eliza Zysk, która była pełnomocnikiem matki, cytowana przez „Rz”.

O znaczeniu wyroku dla beneficjentów 500 plus przekonywał również dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

– Sąd prawidłowo stwierdził, że ustawa o 500 plus nie wprowadziła żadnej szczególnej definicji zamieszkania, ale warto zaznaczyć, że gdyby to pojęcie było inaczej pojmowane w kodeksie niż w rozporządzeniu unijnym, pierwszeństwo powinny mieć przepisy o koordynacji. Czas nie jest dobrym kryterium ustalenia miejsca zamieszkania – skomentował dr Lasocki w rozmowie z dziennikiem.

Zobacz także

500 plus – zasady

Obecnie w ramach rządowego programu Rodzina 500 plus przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego.

Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

Projekt dotyczący przyznania świadczenia 500 plus także na pierwsze dziecko zapowiedział na lutowej konwencji PiS prezes partii Jarosław Kaczyński w ramach pięciu propozycji programowych, tzw. nowej piątki PiS.

Wśród nich znalazły się także: brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, obniżenie PIT do 17 proc. i podwyższenie kosztów uzyskania przychodu, a także „trzynastka” dla emerytów, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach.

Wnioski na 500 plus na pierwsze dziecko mają być zbierane od 1 lipca.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PAP/PTD