Zamknij

500 plus na pierwsze dziecko. Co zmieni się w programie od lipca?

Piotr Drabik
17.05.2019 11:24
500 plus na 1 dziecko 2019. Co zmieni się od lipca. Zasady. Od kiedy
fot. MONKPRESS/East News (ilustracyjne)

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w sprawie rozszerzenia 500 plus. Od 1 lipca świadczenie przysługiwać będą również na pierwsze dziecko. Jednak zmian w rządowym programie jest znacznie więcej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy 500 plus powinno być wypłacane bogatym rodzinom?

Liczba głosów:

500 plus zostanie rozszerzone od lipca tego roku. Ustawę w tej sprawie podpisał w czwartek prezydent Andrzej Duda. W ten sposób zrealizowano zapowiedź z tzw. nowej piątki PiS – programu socjalnego ogłoszonego przez lidera partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego pod koniec lutego. 

Na zmianie skorzystają miliony rodzin, które od 1 lipca mogą składać wnioski o wypłatę świadczenia. Wprowadzenie 500 plus na pierwsze dziecko to nie jedyna zmiana, która pojawi się wraz z nową ustawą.

Zobacz także

1. 500 plus na pierwsze dziecko

Do tej pory świadczenie z rządowego programu przysługiwało na drugie i każde kolejne dziecko. Z 500 plus mogły również skorzystać rodziny na pierwsze dziecko. Jednak trzeba było spełnić kryterium dochodowe na osobę w rodzinie maksymalnie 800 zł netto (w przypadku osoby niepełnosprawnej w rodzinie 1200 zł netto). 

Uchwalona ustawa znosi dotychczasowe kryterium dochodowe. Obecnie z programu korzysta ponad 3,6 mln dzieci, czyli 52 proc. wszystkich dzieci do 18. roku życia. Według szacunków Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci.

Zobacz także

2. Wypłata świadczenia wstecz

Zgodnie z podpisaną ustawą rodzice nowo narodzonego dziecka mają trzy miesiące od dnia narodzin na złożenie wniosku o wypłatę 500 plus. Dzięki temu otrzymają wstecznie świadczenie, licząc od narodzin potomka. Na przykład – jeśli dziecko urodziło się w sierpniu, a wniosek zostanie złożony do października to i tak bez problemu otrzyma świadczenie.

Do tej pory pieniądze z rządowego programu było wypłacane od dnia złożenia wniosku do miejscowego urzędu pomocy społecznej. 

Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach, czyli bez kryterium dochodowego, będzie można składać w dwóch formach: w wersji papierowej – od 1 sierpnia, a w wersji elektronicznej – od 1 lipca.
W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień 2019 roku świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca 2019 roku. Złożenie wniosku po 30 września 2019 r. oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, czyli lipiec i sierpień.

Zobacz także

3. Świadczenie wypłacane nawet po śmierci rodzica

Gdy zmarł jeden z rodziców pobierających 500 plus na swoje dziecko, drugi musiał ponownie składać wniosek o wypłatę świadczenia. Podpisana przez prezydenta ustawa znosi ten obowiązek. Teraz pieniądze z rządowego programu automatycznie trafią na konto drugiego rodzica.

4. Bez konieczności zaświadczenia o alimentach

Składając nowe wnioski o 500 plus, od lipca nie trzeba już składać dokumentu poświadczającego, że jeden z rodziców złożył wniosek o wypłatę alimentów przez ojca lub matkę. Do tej pory brak tego zaświadczenia, jeśli wystąpiono o wypłatę alimentów, skutkował negatywnym rozpatrzeniem podania o 500 plus.

Zobacz także

5. 500 plus dla dzieci z domów dziecka 

Po rozszerzeniu programu 500 plus będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18 lat. Prawo do świadczenia będą miały również nieletni umieszczeni w placówkach opiekuńczo-wychowawczych – czyli na przykład domach dziecka i pogotowiach opiekuńczych. Do tej pory te dzieci nie miały możliwości skorzystać z rządowego programu.

6. Decyzja wysłana mailowo

Informację o rozpatrzeniu wniosku o 500 plus, która nie będzie już dotyczyć np. sprawdzenia kryterium dochodowego, petenci otrzymają również mailowo. Takie rozwiązanie ma ograniczyć biurokrację. Co więcej, niedobranie decyzji lokalnego samorządu o wypłacie świadczenie nie wstrzymuje otrzymania pieniędzy z 500 plus. 

Po zmianach w 2019 roku na program trzeba będzie przeznaczyć około 31 mld zł a w 2020 roku – około 41 mld zł.

Z danych Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że od 1 kwietnia 2016 roku, czyli od momentu uruchomienia programu, przeznaczono na niego ok. 70 mld zł (stan na marzec 2019 roku).

Zobacz także

RadioZET.pl/Business Insider Polska/PAP/PTD