Zamknij

500 plus dla niepełnosprawnych. Kto je otrzyma?

18.06.2019 14:17
500 plus dla niepełnosprawnych 2019. Świadczenie otrzyma 500 tys. osób. Dla kogo
fot. PAP/Paweł Supernak

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że 500 plus dla niepełnosprawnych zostanie wypłacone dwóm grupom, w których znajdzie się około 500 tys. osób. Według planów rządu świadczenie ma wejść w życie we wrześniu lub październiku tego roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus dla niepełnosprawnych w maju, tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Przygotowaliśmy ustawę, która ma zapewnić dodatkowe wsparcie dla osób, które skończyły 18. rok życia, które nie mają emerytury, które są całkowicie pozbawione możliwości samodzielnego funkcjonowania – powiedział we wtorek szef rządu.

Podkreślił, że rząd chce jak najszybciej procedować projekt ustawy w tej sprawie.

Zobacz także

Chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, w której jak najszybciej, być może jeszcze we wrześniu lub na początku października, będę dbał o to, by nastąpiło to w ciągu najbliższych tygodni, żeby przyjęte zostały odpowiednie regulacje prawne i żeby można było rozpocząć wypłaty dla tych osób, które są najbardziej pokrzywdzone przez los, przez stopień swojej niepełnosprawności.

Mateusz Morawiecki, premier

Premier podkreślał konieczność usprawnienia systemu orzekania o niepełnosprawności. Wskazał, że dodatek początkowo będzie przyznawany dwóm grupom „najbardziej pokrzywdzonych osób, które obejmą około 500 tys. osób”.

– Następnie też pewne kolejne osoby z kolejnych grup, które mają orzeczone niepełnosprawności, będą również przechodziły przez ten proces tak, żeby uniknąć nadużyć, ale jednocześnie, żeby z jednej strony spełnić zadość postulatom, które z tych środowisk płyną, a z drugiej strony, żeby wypełnić podstawowe funkcje państwa, żeby dzielić się owocami wzrostu gospodarczego, ale też tym, co w budżecie jest wygospodarowane, po to, żeby zapewnić maksymalne przy dzisiejszym poziomie budżetu i przy potrzebach różnych innych grup społecznych, wsparcie dla osób niepełnosprawnych – powiedział premier.

Zobacz także

500 plus dla niepełnosprawnych — finansowanie

Rząd Morawieckiego nie chciał się zgodzić na wypłatę 500-złotowego dodatku podczas protestu osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunami w kwietniu i maju ubiegłego roku. Wówczas rządzący podkreślali, że nie ma w budżecie państwa pieniędzy na wypłatę świadczenia. 

Morawiecki na majowej konwencji PiS jako źródło finansowania 500 zł dla osób niepełnosprawnych wskazał fundusz solidarnościowy oraz podatek handlowy.

Podatek handlowy miał obowiązywać w Polsce już od września 2016 roku. Komisja Europejska wszczęła jednak w związku z jego wprowadzeniem postępowanie o naruszenie przez Polskę prawa unijnego, argumentując, że jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną. Polska nie zgodziła się z tym stanowiskiem, ale zawiesiła jego pobór.

W połowie maja Polska w Sądzie Unii Europejskiej wygrała sprawę przeciwko Komisji Europejskiej dotyczącą podatku od sprzedaży detalicznej. Zdaniem sądu, „KE popełniła błąd”, uznając ten podatek za niedozwoloną pomoc publiczną.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP