Zamknij

500 plus dla niepełnosprawnych. Projekt ustawy do końca czerwca

07.06.2019 08:43
500 plus dla niepełnosprawnych 2019. Projekt ustawy do końca czerwca. Dla kogo. Zasady
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/East News

Nowo powołana minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa przekazała szczegóły w sprawie świadczenia w wysokości 500 zł dla niepełnosprawnych. Projekt ustawy w tej sprawie ma być gotowy do końca czerwca.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

500 plus dla niepełnosprawnych zapowiedział podczas majowej konwencji PiS premier Mateusz Morawiecki. Rząd zgodził się na świadczenie dopiero przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Podczas protestów osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie w 2018 roku PiS tłumaczył, że nie ma pieniędzy na takie wsparcie. 

Kiedy 500 plus dla niepełnosprawnych?

Borys-Szopa zapewniła w czwartek, że projekt ustawy w tej sprawie będzie opracowany do końca czerwca. Przypomniała, że zgodnie z zapowiedzią premiera dodatek mają otrzymywać osoby niepełnosprawne niesamodzielne i niezdolne do podejmowania żadnej pracy zawodowej.

Wiceminister Stanisław Szwed poinformował, że resort nie określił jeszcze dokładnej liczby osób uprawnionych do tego świadczenia.

Zobacz także

Osób niepełnosprawnych jest 3 mln w naszym kraju i z tej grupy musimy wyłonić tych, którzy najbardziej potrzebują tego wsparcia. [...] Najtrudniejszy moment w pracach nad tą ustawą to precyzyjne określenie tej grupy, żebyśmy nie popełnili błędów, które popełnili nasi poprzednicy, gdzie ten system się kompletnie rozchwiał poprzez nieodpowiedzialne decyzje, które wtedy podejmował premier (Donald — przyp. red.) Tusk przy okazji protestu i do dzisiaj się z tym borykamy, bo to jest konsekwencja tych złych decyzji, które wtedy zostały podjęte.

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej

Z czego będzie finansowane 500 plus dla niepełnosprawnych?

Morawiecki w maju tłumaczył, że zasilą je środki z podatku handlowego i funduszu solidarnościowego.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych jest zasilany z części składki odprowadzanej przez pracodawców od wynagrodzeń na Fundusz Pracy. Składka ta wynosi 2,45 proc, z tym że od 1 stycznia 0,15 proc. z tej składki trafia bezpośrednio na fundusz.

Zasadniczym źródłem finansowania Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych jest danina solidarnościowa – płacona przez te osoby fizyczne, których dochody w danym roku podatkowym przekroczą 1 mln zł. Wysokość daniny to 4 proc. nadwyżki tej kwoty. Po raz pierwszy najbogatsi podatnicy zapłacą tę daninę w 2020 roku od dochodów uzyskanych w tym roku.

Zobacz także

W efekcie do Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych ma trafić ok. 1,15 mld zł, a razem z częścią składki na fundusz pracy ma to być ok. 1,8 mld zł.

Drugie źródło finansowania nowego dodatku dla dorosłych niepełnosprawnych to podatek handlowy, który miał obowiązywać w Polsce już od września 2016 roku.

Komisja Europejska wszczęła jednak w związku z jego wprowadzeniem postępowanie o naruszenie przez Polskę prawa unijnego, argumentując, że jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną. Polska nie zgodziła się z tym stanowiskiem, ale zawiesiła jego pobór.

Zgodnie z ustawą o podatku od sprzedaży detalicznej miały obowiązywać dwie stawki: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie.

W połowie maja Polska w Sądzie Unii Europejskiej wygrała sprawę przeciwko Komisji Europejskiej dotyczącą podatku od sprzedaży detalicznej. Zdaniem sądu „KE popełniła błąd”, uznając ten podatek za niedozwoloną pomoc publiczną. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP