Zamknij

500 plus dla niepełnosprawnych. Podano szacunkowe koszty świadczenia

Piotr Drabik
20.05.2019 16:18
500 plus dla niepełnosprawnych 2019. Podano szacunkowe koszty świadczenia. Zasady. Od kiedy
fot. Goldsithney/Shutterstock (ilustracyjne)

W weekend premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie 500 plus dla niepełnosprawnych. Zdaniem rzeczniczki rządu Joanny Kopcińskiej świadczenie trafi do około pół miliona dorosłych osób niepełnosprawnych, całkowicie niezdolnych do pracy, które oprócz renty socjalnej nie mają innych stałych źródeł utrzymania. Koszt programu ma się zmieścić w 3 mld zł.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

500 plus dla niepełnosprawnych to najnowsza propozycja rządu PiS. Ogłosił ją premier Mateusz Morawiecki podczas niedzielnej konwencji partii rządzącej w Krakowie. 

Kto otrzyma nowe 500 plus?

Wprowadzenie takiego świadczenia było jednym z postulatów rodziców osób niepełnosprawnych, którzy przed rokiem protestowali w Sejmie. Wówczas rząd PiS odrzucał możliwość wprowadzenia 500-złotowego dodatku.

Zobacz także

- Dodatkowe 500 złotych, które w niedzielę zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, trafi do najbardziej potrzebujących osób niepełnosprawnych - zapowiedziała rzecznik rządu w rozmowie z TVP Info.

Jak mówiła, rząd chce wesprzeć osoby niepełnosprawne wymagające stałej opieki i całkowicie niezdolne do pracy.

Kopcińska wyjaśniła, że "po licznych analizach" rząd zdecydował, że wsparcie w postaci 500 zł trafi do około pół miliona osób niepełnosprawnych z orzeczeniem o znacznej niepełnosprawności, które jednocześnie nie pobierają innych świadczeń, takich jak na przykład świadczenie emerytalne czy renta z tytułu nieudolności do pracy.

- Są to osoby, które oprócz renty socjalnej nie mają żadnych innych stałych źródeł utrzymania (...) Wsparcie będzie kierowane do osób dorosłych i nie będzie miał znaczenia wiek orzeczenia niepełnosprawności - podkreśliła Kopcińska.

Zobacz także

Ile będzie kosztować 500 plus dla niepełnosprawnych?

Poinformowała, że roczny koszt dla finansów publicznych takiego świadczenia wyniesie 3 mld zł.

Rząd planuje sfinansować je z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych - tu roczne przychody rząd szacuje na 1,7 mld zł - oraz z podatku od sprzedaży detalicznej, z którego wpływy - według prognoz - mają wynieść od 1,5 do 1,7 mld zł.

- Projekt trafił do Sejmu jeszcze przed wakacjami. Chcemy, aby ustawa weszła w życie przed wyborami parlamentarnymi - zaznaczyła rzeczniczka rządu.

500 plus dla niepełnosprawnych ma być finansowane - według premiera - z podatku handlowego i Fundusz Solidarnościowy (Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych).

Polska wygrała w Sądzie Unii Europejskiej sprawę przeciwko Komisji Europejskiej w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej. Dzięki temu Polska będzie mogła pobierać podatek handlowy, który dotychczas był zawieszony.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej zakładała wprowadzenie dwóch stawek podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych funkcjonuje od stycznia tego roku.

Jest zasilany z części składki na Fundusz Pracy (0,15 proc. podstawy wymiaru składki) i z daniny solidarnościowej od osób zarabiających ponad milion złotych rocznie, w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej miliona złotych za rok podatkowy.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD