Zamknij

5 faktów, które powinien znać każdy posiadacz kredytu walutowego w CHF

Rafał Mandes
22.02.2018 13:00
5 faktów, które powinien znać każdy posiadacz kredytu walutowego w CHF
fot. Štefan Štefančík/Unsplash

Frank wkroczył w 2018 rok na poziomach, które u niejednego kredytobiorcy wywołały westchnienie ulgi. Wahania kursowe są od nas niezależne, ale posiadając kredyt walutowy warto wiedzieć, kiedy warto rozważyć wymianę, a kiedy może lepiej poczekać. Na co zwracać uwagę i z jakich narzędzi korzystać, aby rata kredytu była jak najniższa?

Nie każdy posiadacz kredytu walutowego musi mieć wiedzę zawodowego tradera, jednak są wydarzenia, które warto rozumieć i wziąć pod uwagę przed zakupem franka na kredyt:

1. Związek wahań kursowych na franku szwajcarskim i sytuacji na rynkach w USA.

Frank szwajcarski jest uznawany za tzw. bezpieczną przystań, „safe heaven”, do której uciekają inwestorzy z rynków, w których mamy do czynienia z gwałtownymi spadkami. Dobrym przykładem jest sytuacja na amerykańskim rynku akcji, który od początku lutego notował spore spadki – 5 lutego amerykański indeks akcji DOW Jones Industrial osiągnął nienotowane od kryzysu w 2008 roku poziomy:

Wykres 1. Amerykański indeks akcji DOW Jones Industrial między 29.01.18-22.02.18 r.

Frank_Wykres 1

 Źródło: Stooq.pl

Spójrzmy teraz na wykres CHF/PLN z tego samego okresu, który na pierwszy rzut oka wydaje się odwrotnością wykresu DOW Jones.

Wykres 2. Kurs CHF/PLN między 29.01.18-22.02.18 r.

Frank_Wykres_2

Źródło: Stooq.pl

Jak widać, tam, gdzie amerykańskie akcje notują spadki, kurs franka idzie w górę. Przypomnijmy, że porównujemy kurs franka w relacji do złotówki, która w sytuacji wyprzedaży na rynku akcji w USA także się osłabia (co oznacza, że drożeją waluty, które chcemy za nią kupić).

2. Decyzje Szwajcarskiego Banku Centralnego (SNB).

To odpowiednik Narodowego Banku Polskiego, który ustala kierunek polityki monetarnej w Szwajcarii, a także wydaje decyzje dotyczące poziomu stóp procentowych w tym kraju. W bardzo dużym skrócie, niższe stopy procentowe=słabsza (tańsza) waluta. Decyzje dotyczące poziomu stóp procentowych w danym kraju są powiązane z poziomem inflacji i bezrobocia – kiedy inflacja przyspiesza, bank centralny może rozważać podwyżkę stóp w celu ustabilizowania poziomu cen. Obniżka stóp to z kolei zachęta do inwestycji i zaciągania kredytów w danej walucie, a zatem sposób na przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego. Decyzje SNB najsilniej oddziałują na kurs franka szczególnie wtedy, gdy są zaskoczeniem dla rynku – wystarczy przypomnieć sobie słynny 15 stycznia 2015, kiedy kurs CHF/PLN wzrósł o ponad 1 zł! To wtedy Szwajcarski Bank Centralny zrezygnował z ustalenia minimalnego kursu franka szwajcarskiego do euro, co wywołało popłoch na rynkach.

Wykres 3. Kurs CHF/PLN w latach 2013 – 2018.

Frank_Wykres_3

Źródło: Stooq.pl

3. Koszt raty kredytu = LIBOR + kurs CHF + marża banku + prowizja

LIBOR, czyli oprocentowanie kredytów walutowych (w tym artykule mówimy o kredytach w CHF) na rynku międzybankowym, to także wartość, która decyduje o wysokości spłacanej raty. Mówi się o nim rzadziej niż o kursie walutowym. Warto wiedzieć, że wysokość stawki  LIBOR na CHF są uzależnione od wysokości ustalanych przez Szwajcarski Bank Centralny stóp procentowych. Na poniższej (zupełnie teoretycznej) symulacji widać, jak może zmienić się wysokość raty kredytu w CHF przy założeniu, że zmienia się tylko wysokość LIBOR (przyjmujemy stały kurs CHF i marżę banku, nie uwzględniamy prowizji).

Tabela 1. Symulacja wysokości raty kredytu walutowego z uwzględnieniem różnych wartości LIBOR.

tabela

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Money.pl

4. Kurs franka – uważaj na przesunięty spread!

Niektóre kantory, chcąc wykorzystać większy popyt na zakup (w porównaniu do sprzedaży) franka szwajcarskiego, przesuwają spread w kursie kupna franka szwajcarskiego, aby więcej zarobić na kliencie. Teoretycznie spread w kantorze (czyli wyrażona w groszach różnica między kursem kupna i sprzedaży danej waluty) powinien być równo dzielony na dwie strony transakcji – kupno i sprzedaż – tak jak w przypadku kursów Rkantor.com zaznaczonych na skali kolorem niebieskim. Niektóre podmioty zwiększają jednak koszt wymiany po stronie kupna.

wykres_spread

Jak widać na powyższej skali, mimo 4 gr spreadu na CHF/PLN w kantorze X (zaznaczonego na żółto na skali), kurs sprzedaży jest znacznie przesunięty – dla klienta oznacza to, że płaci 3 gr za zakup CHF/PLN.

Różnice wyrażone w groszach mogą wydawać się znikome na pierwszy rzut oka – to jednak tylko wrażenie. Dla miesięcznej raty 500 CHF 2 gr więcej na spreadzie to miesięczny dodatkowy koszt 10 zł, roczny – 120 zł, a po 10 latach mówimy już o 1200 zł!

Kurs franka można obniżyć też korzystając z ofert specjalnych kantorów internetowych, takich jak „Zero spreadu przez rok”. Po spełnieniu warunków oferty klient przez rok może wymienić do 1 000 CHF bez spreadu miesięcznie.

5. Harmonogram spłaty kredytu dla ułatwienia.

To usługa dostępna w niektórych kantorach internetowych. Pozwala na ustawienie automatycznego zakupu ustalonej kwoty franków szwajcarskich, a potem przesłania jej na podane konto bankowe. Dzięki temu nie musisz martwić się, że zapomnisz przesłać środki na spłatę raty w wyznaczonym przez bank terminie. Kursy w kantorach internetowych są zwykle korzystniejsze niż te oferowane przez banki, warto zatem rozważyć taką opcję.

Przydatna informacja: zwróć uwagę, że zakup franków na spłatę kredytu dokonywany jest albo w dniu spłaty (jeśli kantor internetowy ma w ofercie przelewy natychmiastowe do Twojego banku), albo kilka dni wcześniej. Jeśli chcesz kupić walutę po określonym, uznanym przez Ciebie za korzystny, kursie, możesz ustawić zlecenie oczekujące, które wygaśnie np. jeden dzień przed terminem wymiany waluty na spłatę raty kredytu. Dzięki temu masz szansę na jeszcze korzystniejszą wymianę.

Anna Korzec, Rkantor.com

Raiffeisen Solutions Sp. z o.o. – spółka, której 100% właścicielem jest Raiffeisen Polbank, założona  w 2014 roku. Raiffeisen Solutions prowadzi kantor internetowy Rkantor.com, który umożliwia wymianę walut online po najkorzystniejszych kursach, przelewy krajowe  i zagraniczne oraz wypłatę gotówki w oddziałach Raiffeisen Polbank. Rkantor.com to pierwszy na polskim rynku kantor internetowy z kapitałem bankowym, do korzystania z którego nie trzeba zakładać konta w żadnym banku. W 2017 roku Raiffeisen Solutions wprowadziło nową usługę dla klientów biznesowych – usługę white label.