Oceń
Od 1 lipca można składać wniosek o wypłatę 300 plus, jak potocznie nazywana jest wyprawka szkolna z rządowego programu „Dobry Start”. Jednak rodzice nie otrzymają pieniędzy na przedszkolaków i studentów.
Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin
300 plus, czyli rządowy program wypłaty wyprawki szkolnej na każdego ucznia, jest realizowany również w tym roku.
300 plus — komu przysługuje?
Jak tłumaczy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, świadczenie „Dobry Start” przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia.
300 plus: dla kogo wyprawka szkolna na dziecko? Od kiedy można składać wniosek?
Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia.
Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.
Nie obejmuje także studentów, uczniów szkół policealnych i uczniów szkół dla dorosłych.
300 plus dla przedszkolaków: czy będzie wyprawka dla przedszkoli?
300 plus — jak złożyć wniosek?
Kto może złożyć wniosek o 300 plus? Matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (to osoba faktycznie sprawująca o piekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka).
Z kolei wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej, składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Podobnie, jak w przypadku programu Rodzina 500 plus, wniosek o wyprawkę szkolną można składać online od 1 lipca przez stronę empatia.mpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną. Wnioskujący może wskazać dowolne konto, na które będą przekazywane środki.
Ponadto od 1 sierpnia także drogą tradycyjną (w formie papierowej). Aby otrzymać pieniądze w tym roku, wniosek należy złożyć do 30 listopada.
Wraca 300 plus dla każdego ucznia
Wniosek można złożyć w tych samych instytucjach, co wniosek o 500 plus, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie (np. w centrum świadczeń).
Natomiast wnioski o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej są z kolei przyjmowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie.
Resort rodziny zapewnia, że złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Natomiast kiedy zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.
Świadczenie z programu Dobry Start jest zwolnione od podatku. Oznacza to, że rodzice otrzymają je w pełnej wysokości.
500 plus dla studentów: czy będzie wyprawka dla studenta?
RadioZET.pl
Oceń artykuł
