Zamknij

Emerytura Plus. ZUS: ostatnie wypłaty świadczeń dla emerytów i rencistów

Piotr Drabik
27.05.2019 08:14
13 emerytura. ZUS: ostatnie wypłaty trzynastki trafiły do emerytów. Emerytura Plus
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

Ostatni emeryci i renciści otrzymali na swoje konto świadczenie z programu Emerytura plus – przekazał Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Do wypłaty zostały jeszcze tylko trzynastki dla osób pobierających świadczenia i zasiłki przedemerytalne.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Emerytura Plus, czyli jednorazowe świadczenie w wysokości 1100 zł brutto (około 888 zł „na rękę”), jest wypłacane wraz z emeryturą lub rentą. Pierwsze trzynastki – dla osób pobierających świadczenia na początku miesiąca – wypłacono pod koniec kwietnia.

Jak poinformował Andrusiewicz, w piątek ostatni emeryci i renciści otrzymali na swoje konto pieniądze z rządowego programu. Wyjaśnił, że wypłata ostatniej transzy trzynastego świadczenia nastąpiła z jednodniowym wyprzedzeniem, gdyż standardowy termin płatności, czyli 25. dzień miesiąca, w maju jest dniem wolnym od pracy.

Zobacz także

Ile kosztowała trzynasta emerytura?

W siedmiu kolejnych terminach płatności: 1,5,6,10,15,20 oraz 25 maja, ZUS wypłacił blisko 8,3 mln trzynastych świadczeń na kwotę 8,9 mld zł brutto.

Większość z tej kwoty, bo w granicach 72 proc., została przelana na konta bankowe klientów ZUS, pozostała część to wypłaty za pośrednictwem operatora pocztowego.

Rzecznik ZUS zaznaczył, że do wypłaty została jeszcze jedna transza jednorazowego świadczenia pieniężnego dla osób pobierających świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Dla tych klientów terminem płatności „trzynastki” jest 1 czerwca.

–Jednak z uwagi na fakt, że to również dzień wolny od pracy, świadczenia dla tej grupy około 110 tysięcy klientów zostaną wypłacone do piątku 31 maja. Ostatnia transza wypłatowa opiewa na kwotę 111 milionów złotych – przekazał Andrusiewicz.

Zobacz także

ZUS kończy już także wysyłkę decyzji o przyznaniu jednorazowego świadczenia pieniężnego. Jak poinformował rzecznik, do piątku, do 8,1 mln świadczeniobiorców, którzy otrzymali trzynastkę, trafił już list z decyzją z ZUS. Do przyszłego piątku korespondencja trafi do wszystkich, którym wypłacone zostało trzynaste świadczenie.

Świadczenie Emerytura plus jest wypłacane osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

W razie zbiegu prawa do świadczeń osobie uprawnionej przysługuje jedno jednorazowe świadczenie. Również do renty rodzinnej, do której jest uprawniona więcej niż jedna osoba, przysługuje jedno świadczenie. Świadczenia nie obejmie egzekucja komornicza.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD