Zamknij

Dotacja, niższy podatek i tani prąd. Ogrzewanie, które się opłaca

Dotacja, niższy podatek i tani prąd. Ogrzewanie, które się opłaca
fot. Shutterstock

Zakup nowego kotła grzewczego, wymiana pompy ciepła, montaż paneli słonecznych? Domowe instalacje mogą być nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne. Oto lista trafnych inwestycji, na których można zarobić.

Wypełnij formularz - pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie i przygotujemy bezpłatną wycenę

Ogrzewanie domu, wybór źródła energii/paliwa i w końcu samych urządzeń, wymaga przemyślanych decyzji. Słusznym wyborem, zarówno z ekologicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia, jest wybór takiej inwestycji, dzięki której zmniejszymy rzecz jasna zapotrzebowanie na energię dostarczaną w postaci paliwa do minimum.

Zainstalowanie paneli słonecznych czy pompy ciepła, która do ogrzania domu i przygotowania CWU wykorzystuje energię odnawialną, w postaci promieniowania słonecznego lub skumulowaną w gruncie, wodzie lub powietrzu, to takich właśnie działań należy. Nie dość, że sami oszczędzamy na energii, to jeszcze państwo dorzuca się do tego interesu.

Ulga termomodernizacyjna i program Mój Prąd

Termomodernizacja domu może sprawić, że podatek do przekazania skarbówce skurczy się o dobrych kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Wszystko za sprawą ulgi termomodernizacyjnej, w ramach której od podstawy opodatkowania można odliczyć koszty inwestycji związanych m.in. z ogrzewaniem. W świetle prawa, chodzi o wydatki na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Czyli jakie?

infografika 2(21)

Inwestycja termomodernizacyjną nazwiemy przedsięwzięcie, które ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody. To także takie działanie, które przyczynia się do tego, że strat energii tzw. pierwotnej z sieci ciepłowniczych jest mniej na skutek zastąpienia jej zielonymi źródłami energii.

Przykład? Panele solarne , które wykorzystują energię słoneczną wykorzystywaną do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Wykorzystana moc promieniowania słonecznego powoduje bardzo duże obniżenie zapotrzebowania na energię czerpaną z paliw kopalnych

Podatek zmniejszy także każda inna inwestycja termomodernizacyjna, dzięki której koszty pozyskania ciepła dostarczanego do domów będą niższe.

Ulga termomodernizacyjna. Przykłady

Wszystkie wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej są wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. poz. 2489). Oto kilka naszych propozycji termomodernizacji, która się opłaci.

Podatek można zmniejszyć dzięki zainwestowaniu w kondensacyjny kocioł gazowy lub olejowy. Przykład? Gazowy kocioł kondensacyjny Vitodens z układem automatycznej regulacji spalania. Takie urządzenie w w porównaniu do tradycyjnych kotłów może przynieść nawet do 25%. Olejowy kocioł kondensacyjny Vitorondens także zapewnia niższe koszty ogrzewania budynków. Pozwala uzyskać dodatkowe oszczędności w wydatkach na ogrzewanie współpracując np. z kolektorami słonecznymi, pompą ciepła, czy kotłem opalanym biomasą (kotły pelletowe, kotły zgazowujące drewno).

Innym przykładem inwestycji na lata jest pompa ciepła, której koszt również można odliczyć w PIT. Pompy Viessmann wykorzystują energię zakumulowaną w gruncie, wodach gruntowych i powietrzu. Tym samym zmniejszają one zużycie paliw kopalnych, oszczędzają cenne zasoby naturalne i ograniczają szkodliwą dla klimatu emisję dwutlenku węgla. Takie pompy można stosować w połączeniu z instalacjami fotowoltaicznymi oraz istniejącym już ogrzewaniem olejowym bądźgazowym. Ciekawym przykładem jest pompa typu monoblok. Nie tylko estetycznie wygląda, ale i wyjątkowo cicho pracuje. To wszystko dzięki zastosowaniu technologii Advanced Acoustic Design (AAD), która sprawdzi się także w tzw. szeregowcach. Monoblokowa jednostka wewnętrzna z wysokoefektywną pompą obiegową, trójdrożnym zaworem przełączającym, przepływowym podgrzewaczem wody grzewczej, armaturą zabezpieczającą i regulatorem jest ponadto wyjątkowo łatwa w obsłudze. Podobnie jak inne urządzenia marki Viessmann, pompę można obsłużyć korzystając za pośrednictwem darmowej aplikacji ViCare.

Vitocal 200-A lub 222-A to chłodzenie i ogrzewanie w jednym urządzeniu. Urządzenia te są wysokoefektywne, a jednocześnie ciche i estetyczne. Zakup takiej pompy opłacalny jest szczególnie teraz, gdy Viessmann gratis dorzuca oczyszczacz powietrza.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem są wspomniane panele fotowoltaiczne, których zakup i montaż także zmniejszy podatek. Przykładem kompleksowego rozwiązania są pakiety fotowoltaiczne Vitovolt. Marka Viessmann zapewni nie tylko moduł, będący podstawą takiej instalacji, ale i konstrukcje dopasowane do dachu i niezbędne przyłącza. Dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie? Instalacja umieszczona np. na dachu, który zajmuje powierzchnię 10 mkw wystarczy, by wyprodukować tyle prądu, ile średnio przypada na jedną osobę w ciągu całego roku. Dlaczego zatem mielibyśmy nie być producentami energii?

Oczywistym zyskiem jest oszczędność energii i niższe rachunki. A ile możemy zyskać na odliczeniu tych inwestycji w PIT? Maksymalna kwota odliczenia to 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Przy takiej kwocie podatek może być równy zeru. Może zdarzyć się także, że odliczenie będzie większe od dochodu. W takiej sytuacji kwota, której nie udało się odliczyć w całości, podlega odliczeniu w kolejnych, maksymalnie 6 latach.

Limit ulgi nie jest związany z jedną inwestycją lub jednym przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, lecz jest określony dla danego podatnika, niezależnie od liczby inwestycji termomodernizacyjnych. W wyjątkowo komfortowej sytuacji są małżeństwa, dla których limit ten nalicza się odrębnie dla każdego podatnika. Innymi słowy, każdemu z rozliczających się oddzielnie małżonków przysługuje odliczenie w maksymalnej wysokości53000 zł. Odliczenie może obejmować wydatki poniesione maksymalnie przez okres 3 lat począwszy od końca roku, w którym inwestycja zaczęła być realizowana. Warto pamiętać, że kwota odliczenia musi znaleźć pokrycie w dochodzie rocznym, co oznacza, że inwestycja powinna być sfinansowana w roku, którego dotyczy zeznanie podatkowe. Art. 26h ustawy o PIT mówi, że ulga ta przysługuje limit kwotowy dotyczy wszystkich przedsięwzięć realizowanych w budynkach, których podatnik jest współwłaścicielem. Nie można zatem w ramach jednego adresu odliczyć w zeznaniu kwoty, która przewyższa ten limit.

Co istotne, ulga termomodernizacyjna nie dotyczy domów w budowie. Odliczenie przysługuje tylko z tytułu termomodernizacji już istniejących domów jednorodzinnych.

Program Mój Prąd od 1 lipca. Na co urząd przyzna dotację?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o kolejnej edycji programu Mój Prąd. Ta ma wystartować w lipcu 2021 roku. Mowa o dofinansowaniu do mikroinstalacji fotowoltaicznych na własne potrzeby. Dofinansowaniu podlegają instalacje PV o mocy 2-10 kW. Przykład? Wspomniane już moduły marki Viessmann, które spełniają programowe kryteria. Z kasy rządowej można otrzymać zwrot 50 procent kosztów, jednak nie więcej niż 3 tysiące złotych na jedno przedsięwzięcie. Kwota zmieniła się w trzeciej edycji programu, która wystartuje 1 lipca 2021 roku. 

Dofinansowanie z programu Mój Prąd pod kilkoma warunkami można otrzymać zarówno na termomodernizację w już istniejących budynkach, jak i w tych, które dopiero powstają.Jeżeli jednak budynek w budowie posiada przyłącze tymczasowe podłączone na okres wykonywania robót to nie może ubiegać się o dofinansowanie. Natomiast, jeśli jest już przyłącze docelowe i OSD ma możliwość montażu licznika dwukierunkowego (podpisanie umowy kompleksowej), to można wnioskować o dofinansowanie.

Oprócz tego o dopłatę nie mogą starać się osoby, które mają już działający system PV i chcą go rozbudować. Wsparcie nie przysługuje na nowe panele dokładane do już istniejących.

Warto zatem obliczyć, która inwestycja i które wsparcie opłaci się najbardziej.

Podatnik, który wykorzysta ulgę termomodernizacyjną, nadal będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Jest jednak haczyk: w kolejnym rozliczeniu PIT będzie musiał doliczyć odpowiednio kwoty uprzednio odliczone do dochodu w zeznaniu składanym za rok podatkowym.

Bez względu na to, na którą formę dofinansowania czy rządowego wsparcia się zdecydujemy, wybór rozwiązań ograniczających zapotrzebowanie na energię zawsze będzie się opłacał. Konsument zyska nie tylko zwrot kosztów, ale i niższe rachunki i świadomość, że dba o środowisko i samodzielnie wytwarza energię niezbędną do ogrzania domu.

Ogrzewanie domu, które się opłaca. Sprawdź, ile można zyskać