Zamknij

Ogrzewanie domu. Gazowe czy elektryczne? Co się bardziej opłaca?

Ogrzewanie domu. Gazowe czy elektryczne? Co się bardziej opłaca?
fot. Shutterstock

Koszt ogrzewania domu. Taniej gazowe, elektryczne czy olejowe?

Wypełnij formularz. Przygotujemy dla Ciebie darmową wycenę i pomożemy wybrać najlepsze rozwiązanie

Wybór sposobu ogrzewania domu to kluczowa kwestia dla rodzinnego budżetu na kilka kolejnych lat. Na rynku jest wiele możliwości. Na co postawić: prąd, gaz, zielona energia czy olej?

W czasach, gdy odczuwalnie rosną ceny prądu, koszty które trzeba ponieść za gaz są wciąż relatywnie niskie. Wielu konsumentów decyduje się więc na gazowy kocioł kondensacyjny. Tylko, który sprzęt wybrać, aby odpowiadał potrzebom naszego „M”?

Czym ogrzać dom? Gazowy kocioł kondensacyjny

 

Nowy kocioł C.O. to dobra inwestycja, gdy chcemy obniżyć miesięczne rachunki, dotychczasowy sprzęt nie zdaje już egzaminu lub przyszedł czas na zmiany, aby żyć bardziej ekologicznie i komfortowo.

Jedną z najczęściej wybieranych marek kotłów gazowych jest Viessmann, która ma ponad sto lat doświadczenia na rynku i szeroką ofertę. Wśród najpopularniejszych modeli znajdziemy:

1.  VITODENS 100-W - kondensacyjne, gazowe kotły wiszące (jedno- lub dwufunkcyjne). Ceny od ok. 7700 zł.

2.  VITODENS 111-W - kondensacyjne, gazowe kotły wiszące, ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. o pojemności 46 litrów. Ceny od ok. 10400 zł.

3.  VITODENS 111-F - kompaktowe, kondensacyjne kotły gazowy, ze zintegrowanym zbiornikiem c.w.u. o pojemności 130 litrów. Ceny od ok. 11300 zł.

4.  VITODENS 200-W - kondensacyjne, gazowe kotły wiszące. Ceny od ok. 11850 zł.

5.  VITODENS 222-W - kondensacyjne, gazowe kotły wiszące, ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. o pojemności 46 litrów. Ceny od ok. 17600 zł.

6.  Vitodens 222-F - kompaktowe, kondensacyjne kotły gazowy, ze zintegrowanym zbiornikiem c.w.u. o pojemności 100 lub 130 litrów. Ceny od ok. 17100 zł.

7.  VITODENS 242-F - kompaktowe kondensacyjne kotły gazowe ze zintegrowanym biwalentnym zasobnikiem c.w.u. o pojemności 170 litrów do współpracy z kolektorami słonecznymi. Ceny od ok. 20700 zł.

(Przybliżone ceny katalogowe netto, należy doliczyć podatek VAT)

Każdy z kotłów gazowych w ofercie Viessmann spełnia unijne wymagania. W efekcie do 98 proc. energii paliwa przekształca się w użyteczne ciepło, a to przyczynia się do aktywnej ochrony klimatu i środowiska naturalnego.

W porównaniu do zwykłych kotłów, kotły kondensacyjne Viessmann obniżają zużycie gazu nawet do 25 proc. Znajduje to później odzwierciedlenie w oszczędności paliwa, redukcji emisji spalin i wyższej wydajności kotła.

Ogrzewanie domu. Pompy ciepła

Czy pompy ciepła dobrze ogrzeją dom i będą przy tym ekologiczne? Przez rynkowych ekspertów uważane są za nowoczesne, bezobsługowe i enorgooszczędne. Są to urządzenia, które do ogrzewania wykorzystują energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie lub wodzie. Mogą być stosowane zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach.

Dzięki swojej konstrukcji, samodzielnie przekształcają energię odnawialną pobraną z otoczenia na ciepło potrzebne do ogrzewania wnętrz naszych mieszkań i domów. Pompa pozwala uniezależnić się od paliw ze źródeł kopalnych, wymaga jednak nieco większych nakładów finansowych przy zakupie, rekompensując je potem niskimi kosztami eksploatacji. Najlepiej współpracuje z niskotemperaturowym ogrzewaniem grzejnikowym lub ogrzewaniem płaszczyznowym (podłogowym lub ściennym).

W pompach ciepła marki Viessmann znajdziemy funkcje „active cooling” lub „natural cooling”. Pomagają one nie tylko utrzymać komfort przez cały rok, grzejąc w zimie i chłodząc w letnie, gorące dni.Dzięki współpracy z rekuperacją i instalacją fotowoltaiczną tworzą kompatybilny system grzewczy o efektywności dochodzącej nawet do klasy A+++.

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe domu?

Tylko w 2019 roku ceny gazu w taryfach dla gospodarstw domowych poszły w górę o 2,5 proc., ale w tym samym czasie o 5 proc. zmalały stawki opłat sieciowych. Spowodowało to, że łączny rachunek za korzystanie z gazu ziemnego pozostał na niezmienionym poziomie. Od czego zależą ceny? Najważniejsze jest miejsce odbioru paliwa oraz grupa taryfowa. Orientacyjny miesięczny koszt ogrzewania domu kotłem kondensacyjnym na gaz ziemny wynosi 0,25 zł/kWh. Jak to porównać do ogrzewania węglem w dobrej jakości nowoczesnym kotle? Różnica wynosi około 20 proc.

Ogrzewanie elektryczne domu. Jaki koszt za prąd?

Zakup urządzenia grzewczego jest wydatkiem jednorazowym, jednak koszty jego utrzymania są stałe i zależą od wybranej taryfy za prąd. Warto pamiętać, że wytworzenie 1kWh kosztuje między 0,50 a 0,90 zł. Tutaj istotną kwestią jest również wybór jedno- lub dwustrefowej taryfy. Jak kształtują się ceny w 2021 roku według kalkulatora Urzędu Regulacji Energetyki dla taryf G11 oraz G12?

 

·  Taryfa jednostrefowa: G11 - stała stawka za prąd przez całą dobę

·  Taryfa dwustrefowa: G12 - dwie stawki za prąd. W nocy oraz w godzinach 13:00-15:00 stawka jest niższa, a w ciągu dnia wyższa. Komu opłaca się ta opcja? Osoby, które posiadają urządzenia akumulacyjne mogą zaoszczędzić w ten sposób na rachunkach.

·  Na rynku jest kilku wiodących dostawców prądu. Przed podpisaniem umowy warto pamiętać o porównaniu ich ofert. Dzięki temu możemy obniżyć koszt ogrzewania energią elektryczną.

Przy aktualnych stawkach podawanych przez Urząd Regulacji Energetyki roczny koszt użytkowania elektrycznej instalacji grzewczej dla domu o pow. ok. 150-200 m2 wynosi od 6 tys. zł (budynek o dobrej izolacji i zapotrzebowaniu na ciepło poniżej 40kWh na 1m2) do 14 tys. zł przy standardowym budownictwie.

Kotły olejowe. Czy można nimi ogrzać dom?

 

Olejowe kotły kondensacyjne to urządzenia bezobsługowe i energooszczędne. Do ogrzewania wykorzystują ciepło powstałe podczas spalania paliwa, schładzając spaliny i wykraplając zawartą w nich wilgoć. Biooleje sprawiają, że olejowa technologia kondensacyjna ma pewną przyszłość. Aby jednak w pełni korzystać z tych urządzeń w domu musi być wydzielone osobne pomieszczenie na kotłownię oraz zbiorniki do przechowywania paliwa. 

W ofercie Viessmann znajdziemy dwa rodzaje tego typu urządzeń: olejowe kotły kondensacyjne (Vitorondens 200-T, Vitoladens 300-C, Vitoladens 300-T, Vitoradial 300-T) oraz niskotemperaturowe kotły olejowe (Vitorond 200, Vitoplex 100, Vitoplex 200 i Vitoplex 300).

Ogrzewanie domu. Techniki grzewcze

 

Przed technologiami grzewczymi stawiane są coraz wyższe wymagania, związane z ochroną środowiska i zasobów naturalnych. Wśród dostępnych na rynku technik grzewczych wyróżnia się technika kondensacyjna Viessmann. Winduje ona sprawność kotła do 98 proc. i redukuje do minimum emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Zaawansowana technika sterowania i regulacja kotłów gazowych pozwalają na automatyczne przestawienie na różne rodzaje gazu.. Dzięki stosunkowo niewielkim rozmiarom, urządzenia zajmują mało miejsca. Wymiana tradycyjnego kotła na nowoczesny kondensacyjny kocioł gazowy może przyczynić się do oszczędności energii nawet do 35 proc. przy zastosowaniu kolektorów słonecznych oszczędności mogą być jeszcze wyższe.

Które urządzenie grzewcze pozwoli maksymalnie wykorzystać energię i zmniejszyć koszty? Napisz do nas