Zamknij

Pompa ciepła w domu. Ogrzewanie i chłodzenie w jednym urządzeniu

Pompa ciepła w domu. Ogrzewanie i chłodzenie w jednym urządzeniu
fot. Shutterstock

Darmowe ogrzewanie? Grunt, woda czy powietrze to bezpłatne źródła ciepła, których odpowiednie wykorzystanie pozwoli cieszyć się ekonomicznym i ekologicznym grzaniem, a także chłodzeniem domu. Urządzeniem pozwalającym w łatwy sposób wykorzystać tą darmową energię jest pompa ciepła.

Wypełnij formularz - przygotujemy dla Ciebie darmową wycenę

Pompa ciepła. Jak działa?

Najtańsze ogrzewanie domu? Naturalne źródła energii. W dobie drożejącego prądu wybór zielonej energii także do dostarczania domowego ciepła wydaje się słusznym wyborem. Energia z powietrza, wody czy gruntu pozwala na ogrzanie domu bez uszczerbku na środowisku i bez śladu węglowego. Pośrednikiem w dostawie naturalnego ciepła do naszego domu są pompy.

Pompy ciepła to dostawcy energii z ziemi, powietrza i wody do domów. Takie urządzenia sprawdzą się zarówno w nowych budynkach, jak i tych, które po latach modernizujemy. Jak to działa? Najprostszym przykładem będzie zwykła domowa lodówka. Urządzenie które odbiera energię cieplną od umieszczonych w swoim wnętrzu produktów obizając ich temperaturę. Odebrana energia jest „wyrzucana” na zewnątrz przez wymiennik znajdujący się na plecach urządzenia (to ten ciepły element z tyłu lodówki).

Pompa ciepła działa analogicznie. Naszymi „produktami” od których chcemy pobrać ciepło są powietrze/grunt/woda.Ciecz, którą nazywamy czynnikiem ziębniczym, krąży wokół całej instalacji i to ona odpowiedzialna jest za pobór i przekazanie ciepła. Sprężenie pary czynnika ziębniczego powoduje wzrost jego temperatury, dzięki czemu ciepło zasila instalację grzewczą.

5

To właśnie proces sprężania i parowanie czynnika chłodniczego jest kluczowe i świadczy o efektywności pompy ciepła. Pompa Vitocal 350-G może rozgrzać naszą instalację grzewczą nawet do 72°C, Vitocal 300-A i Vitocal 350-A – do 65°C. Warto zatem postawić na urządzenie, którego komponenty są wydajne i trwałe. Pompy Viessmann cechują elementy, które zapewniają cichą pracę urządzenia, niski poziom wibracji, bezobsługową eksploatacją i wieloletnią trwałość.

infografika 6(3)

Przykład: Sprężarka Compliant Scroll. Pompa ciepła w swoim układzie posiada czynnik ziębniczy o niskiej temperaturze wrzenia. Czynnik taki odbierając ciepło od powietrza/wody/gruntu bardzo łatwo odparowuje. Tak wytworzona para trafia do sprężarki gdzie zostanie podniesione jej ciśnienie a co za tym idzie i temperatura. Nastepnie w skraplaczu oddaje on ciepło do wody grzewczej lub na potrzeby podgrzewu wody użytkowej, ulegając przy tym schłodzeniu i ponownemu skropleniu. Skroplony czynnik znajdujący się pod ciśnieniem jest w kolejnym kroku rozprężany w zaworze rozprężnym i obieg rozpoczyna się od początku.

Pompy Viessmann potrafią czerpać energię z różnych źródeł. Ich wybór zależy od lokalnych warunków i zapotrzebowania właścicieli.

Viessmann oferuje pompy ciepła, które grzeją dom czerpiąc energię z powietrza. Taka forma pozyskiwania ciepła gwarantujepraktycznie nieograniczona dostępność i najniższe koszty inwestycji. Pompy Viessmann radzą sobie także z poborem energii z gruntu. Kolektory gruntowe poziome, sondy gruntowe pionowe i zasobniki lodu zapewniają wysoką efektywność. Czerpanie energii z wody również się opłaci, ale należy przy tym uwzględnić jakość wody oraz przepisy dotyczące wykorzystania wód gruntowych. Ciepło odpadowe z kolei zależne jest od dostępności i temperatury.

Pompa ciepła do chłodzenia? Grzanie i chłodzenie w jednym

Klimatyzator i pompa ciepła w jednym? To możliwe. Pompy ciepła Viessmann mogą także chłodzić pomieszczenie latem wykorzystując ku temu dwie metody zmniejszania temperatury domu.

Jedna z nich to chłodzenie pasywne, które polega na odprowadzaniu ciepła z obiegu grzewczego pompy na zewnątrz. Metodę tę określa się także jako „natural cooling”, ponieważ do chłodzenia wykorzystywana jest tutaj naturalna temperatura otoczenia. Z kolei „active cooling” polega na odwróceniu obiegu czynnika chłodniczego, dzięki czemu tym razem „wnętrzem lodówki” zostaje nasz dom. W trybie tym włącza się do pracy sprężarka, przez co naturalna metoda wydaje się bardziej energooszczędna.

Naturalne chłodzenie z wykorzystaniem pompy ciepła zapewni moduł NC-Box, dzięki któremu w letnie, gorące dni ciepło odprowadzane jest z pomieszczenia do gruntu czy wód gruntowych. Taki moduł jest łatwy w montażu, ekonomiczny i energooszczędny – wykorzystuje bowiem naturalną temperaturę otoczenia, zaś do odprowadzenia ciepła konieczna jest jedynie niewielka ilość prądu na potrzeby pomp obiegowych. W tym trybie wszystkie inne funkcje pompy ciepła są wyłączone.

Moduł AC-Box z kolei gotowy jest do zastosowania zarówno pasywnej jak i aktywnej metody chłodzenia. W zależności od potrzeb mieszkańców i temperatury w domu, system sam wybiera tryb działania. Jeśli potrzebna jest niewielka moc chłodnicza, wystarczy chłodzenie naturalne. Jeśli zapotrzebowanie na chłód jest większe, uruchamia się chłodzenie aktywne. Ciepło zostaje odprowadzone do gruntu lub wody gruntowej. Nie oznacza to jednak, że energia ta musi się zmarnować. Można w ten sposób pogrzać wodę na własne potrzeby (w przypadku pompy z CWU) lub np. zwiększyć temperaturę wody w zewnętrznym basenie.

6

Nowa technologia pozwala kumulować wiele funkcji w jednym urządzeniu. Inteligentne grzanie i chłodzenie sprawia też, że energia się nie marnuje. Samo wykorzystywanie zielonych źródeł mocy i czerpanie energii z gruntu, wody czy z powietrza jest zyskiem samym w sobie. Taka inwestycja to korzyść dla portfeli i środowiska.

Jak zainstalować wielofunkcyjną pompę ciepła w domu? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?