Zamknij

Budowa domu. Koszty, zmiany w prawie, nowe warunki techniczne

Budowa domu. Koszty, zmiany w prawie, nowe warunki techniczne
fot. Shutterstock

Nieruchomości uważane są obecnie za jedną z najbardziej stabilnych możliwości inwestycyjnych. Jest to jeden z niewielu sektorów, które nie ucierpiał podczas pandemii. Za to w czasie lockdownu o własnym domu z ogródkiem pomyślało wielu Polaków, co prowadzi do bardzo dynamicznego rozwoju krajowego rynku budownictwa.

Chcesz, żeby Twój dom był energooszczędny? Wypełnij formularz - przygotujemy bezpłatną wycenę, która pomoże Ci w termomodernizacji

Równocześnie wraz z początkiem 2021 roku weszły w życie nowe Warunki Techniczne jakim muszą odpowiadać nowobudowane budynki. Dla inwestorów oznacza to zmiany w prawie, które muszą uwzględnić myśląc o swoim, nowym domu. Sprawdzamy, co się zmieniło, kogo to dotyczy, jakie są nowe wytyczne i główne założenia WT 2021 oraz jak zmiany wpłyną na wybór najlepszego sposobu na utrzymanie ciepła w domu.

Budowa domu. Nowe Warunki Techniczne 2021

Zmiany w przepisach sprawiły, że od 2021 roku nie tylko wznosimy, ale także ogrzewamy budynki jeszcze bardziej energooszczędnie. Główne założenia WT 2021 obejmują zarówno budynki, które powstają w bieżącym roku, jak i te z poprzednich lat, które są rozbudowywane oraz poddawane modernizacji.

Wyższa izolacyjność termiczna to jedna z wytycznych płynących z nowych przepisów. Sprawiły one, że współczynnik przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych nie może przekroczyć 0,20 W/m2·K. W przypadku dachu, maksymalna wartość U będzie mogła wynosić 0,15 W/m2·K, okien i drzwi balkonowych 0,90 W/m2·K, okien dachowych 1,10 W/m2·K ,a drzwi w przegrodach zewnętrznych lub między pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi 1,3 W/m2·K.

Jeśli chodzi o przegrody budowlane to uzyskanie wymaganych wartości współczynnika U będzie wymagało zastosowania grubszej warstwy izolacji lub użycia materiałów o lepszej izolacyjności cieplnej.

Zapotrzebowanie budynku na energię. Ile ciepła potrzebuje dom w ciągu roku?

Kolejną zmianą płynącą z nowych Warunków Technicznych jest obniżenie maksymalnej wartości współczynnika Ep. Jest to wartość, która określa roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną, która wykorzystywana jest do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, oświetlenia czy przygotowania ciepłej wody użytkowej.

W 2021 roku dopuszczalna wartość współczynnika Ep została obniżona z 95 do 70 kWh/m2. Co to oznacza dla inwestora? Osoba, która stawia lub modernizuje budynek musi uwzględnić konieczność redukcji zapotrzebowania na energię. W jaki sposób to zrobić? Można do tego dojść poprzez ograniczenie strat ciepła i stosowanie systemów rekuperacji (odzysku ciepła) z zastosowaniem nowoczesnego kotła gazowego Viessmann lub zwiększenie udziału urządzeń energii odnawialnej. Liczy się tutaj bilans energetyczny budynku. Łatwiej będzie osiągnąć standardy wytyczane przez WT 2021, jeżeli udział energii odnawialnej będzie jak najwyższy.

 

Warunki Techniczne 2021. Rozwiązania w sektorze budownictwa

Duży udział energii odnawialnej w bilansie budynku zapewni m.in. ogrzewanie z wykorzystanie pompy ciepła. Spełnienie wymogów dotyczących współczynnika Ep zagwarantuje również kocioł na pellet. Zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię nieodnawialną uzyskamy stosując instalację fotowoltaiczną, która będzie zasilać domowe odbiorniki prądu (w tym pompę ciepła) energią elektryczną wytworzoną z energii promieniowania słonecznego.

Niemałe znaczenie dla zapotrzebowania budynku na energię będzie mieć również wentylacja. Aby współczynnik Ep był możliwie najniższy w nowobudowanych domach należy postawić na wentylację mechaniczną z rekuperacją.

 

Nowe Warunki Techniczne a ogrzewanie domu (WT 2021)

Zmiany w prawie mają wpływ na wybór najkorzystniejszego sposobu ogrzewania domu. Największy udział w zużyciu energii pierwotnej mają systemy wentylacyjny i grzewczy. Duże znaczenie będzie mieć zatem to, jakie urządzenia wybierzemy.

Jakie urządzenie spełnia nowe normy i nie zrujnuje domowego budżetu? Jednym z polecanych produktów, pozwalających uzyskać niski współczynnik Ep jest pompa ciepła. To dobry wybór dla inwestorów, którzy oczekują wysokiego komfortu użytkowania, automatycznego działania oraz niskich kosztów eksploatacji. Podobnie działają kotły opalane pelletem, ale to jednak pompy w łatwy sposób pomagają spełnić wymagania WT2021.

Projektanci polecają kilka rodzajów pomp ciepła. W ofercie firmy Viessmann, która jest już ponad sto lat na rynku, znajdziemy produkty dobrane do indywidualnych wymagań budynku:

* Pompy ciepła solanka/woda

* Pompy ciepła powietrze/woda

* Pompy ciepła powietrze/woda w wersji Split

* Pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej

* Pompy ciepła dużej mocy

Kiedy budynek nie spełni nowych WT 2021?

Budynki ogrzewane kotłami węglowymi, kotłami olejowymi oraz kotłami gazowymi będą miały duże trudności w uzyskaniu wymaganego nowymi przepisami współczynnika Ep. Kotły węglowe obciążają środowisko naturalne. Natomiast nawet bardzo sprawne kotły olejowe i gazowe mogą mieć trudności z obniżeniem zużycia energii pierwotnej na tyle, aby dostosować się do nowych wytycznych WT 2021. Im większy będzie udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym domu, tym spełnienie wymagań będzie łatwiejsze.

Jakie urządzenie grzewcze wybrać, aby spełniało nowe Warunki Techniczne 2021 i mieściło się w Twoim budżecie? Napisz do nas