Zamknij

Czym żyje Europa? Debata o Stanie Unii

Redakcja
03.09.2020 15:33
Orędzie o Stanie Unii
fot. Parlament Europejski

To najważniejsze przemówienie w Parlamencie Europejskim, po którym nastąpi żywa debata. Co roku osoba sprawująca urząd przewodniczącego Komisji Europejskiej wygłasza Orędzie o Stanie Unii (z ang. State of the European Union, SOTEU). Jakie tematy zdominują tegoroczną debatę?

Pandemia koronawirusa, walka z recesją gospodarczą, zmiany klimatu czy transformacja energetyczna – to tylko niektóre wyzwania, które w ostatnich miesiącach zdominowały europejską opinię publiczną. System Unii Europejskiej sprawia, że kilka głównych instytucji jest odpowiedzialnych jednocześnie za realizacje wspólnej polityki. Dlatego muszą pozostać w stałym kontakcie i prowadzić bieżącą dyskusję o najważniejszych zagadnieniach.

Jedną z form takiego dialogu jest Orędzie o Stanie Unii. Coroczne przemówienia przywódców należą do kultury politycznej wielu państw, nie tylko w Europie. Na podstawie Traktatu Lizbońskiego, który zreformował najważniejsze instytucje unijne, wprowadzono zapis o organizacji corocznej debaty w Parlamencie Europejskim z udziałem przewodniczącego Komisji Europejskiej. Wygłasza on przemówienie, w którym kładzie nacisk na najważniejsze wyzwania, przed którymi obecnie stoi UE.

Zobacz także

SOTEU sprawia, że dyskusja o unijnej polityce jest bardziej demokratyczna, a europosłowie mają okazję zrecenzować działania KE, której skład wskazywany jest przez liderów politycznych Unii. Po przemówieniu ma miejsce debata z udziałem deputowanych do Parlamentu Europejskiego. Przy okazji Orędzia przewodniczący KE składa na ręce przewodniczącego europarlamentu list intencyjny z listą inicjatyw ustawodawczych, jakie zamierza podjąć do końca przyszłego roku.

Walka z wirusem SARS-CoV-2 spowodowała, że rządy wielu państw wprowadziły restrykcje w poruszaniu się, w dostępie do usług czy czasowo zamknęły granice. Unia Europejska aktywnie włącza się w przeciwdziałanie pandemii (np. dofinansowanie badań nad szczepionką) oraz łagodzenie skutków recesji (m.in. powołanie funduszu odbudowy Europy o wartości 750 mld euro).

Zobacz także

Tegoroczne SOTEU wygłosi 16 września Ursula von der Leyen. Dla powołanej w ubiegłym roku przewodniczącej KE (pierwsza kobieta na tym stanowisku) to będzie pierwsze Orędzie o Stanie Unii. 6 marca, czyli jeszcze przed główną falą koronawirusa w Europie, von der Leyen przedstawiła w PE priorytety po 100 pierwszych dniach jej urzędowania. Podkreśliła szczególnie potrzebę sprawiedliwej transformacji energetycznej, która z jednej strony przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego, a z drugiej otworzy nowe możliwości inwestycyjne i na rynku pracy.

Powtórzyła wówczas po raz kolejny idee Nowego Zielonego Ładu (z ang. New Green Deal), którego wdrożenie ma do 2050 roku doprowadzić gospodarkę Unii Europejskiej do neutralności klimatycznej. Von der Leyen wskazała również na potrzebę inwestycji w najnowsze technologie np. sztuczną inteligencję oraz transformację edukacji w państwa UE.

Zobacz także

Nie da się ukryć, że walka z pandemią koronawirusa będzie jednym z tematów dominujących podczas wrześniowego SOTEU. Von der Leyen na pewno wspomni również o negocjacjach w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) oraz funduszu odbudowy Europy. Przywódcy państw unijnych podczas lipcowego szczytu Rady Europejskiej osiągnęli porozumienie o przeznaczeniu 1047,3 mld euro na perspektywę budżetową w latach 2021-2027 oraz 750 mld euro na fundusz odbudowy. Zdaniem PE kompromis nie jest korzystny dla Unii, ponieważ obcięto środku budżetowe oraz m.in. osłabiono planowany mechanizm powiązania wypłat funduszy z praworządnością. Należy się również spodziewać odniesienia von der Leyen do wyborów prezydenckich w USA – od wyników głosowania zależy, jakie relacje transatlantyckie będą dominować pomiędzy Waszyngtonem a Brukselą.

Parlament Europejski zachęca wszystkich do włączenia się w dyskusję podczas Debaty o Stanie Unii, zwłaszcza w mediach społecznościowych.

Zobacz także

W tym roku mija również 70. rocznica wygłoszenia deklaracji Schumana. Z tej okazji PE chce zaprosić do uczestnictwa w „Biegu dla Europy” o łącznym dystansie 70 km. Każdy z uczestników biegu ma czas, aby taki dystans pokonać w 27 dni, czyli tyle ile aktualnie krajów liczy wspólnota europejska.

Aby wziąć udział w wyzwaniu, należy zapisać się w aplikacji Endomondo oraz na stronie dostartu.pl. Następnie na mail zostanie wysłany numer startowy w formie cyfrowej do samodzielnego druku – należy taki numer wydrukować i przypiąć do odzieży, w której pokonuje się dystans. Następnie, po prostu biec - trasa dowolna ilość kilometrów w trakcie pojedynczego treningu również dowolna. Najważniejsze by w ciągu 27 dni pokonać w sumie 70 km. Postępy będą zliczane automatycznie przez aplikację Endomondo. Zachęcamy do pochwalenia się trasą lub treningiem w formie zdjęcia po ukończeniu treningu – mogą to być nawet selfie, ważne by numer startowy był widoczny, a post wrzucony do social media opatrzony hashtagiem #biegdlaeuropy2020 oraz #SOTEU.