Zamknij

Apartament w górach na własność, czyli inwestycja w wypoczynek

Apartament w górach na własność, czyli inwestycja w wypoczynek
fot. INFINITY Zieleniec ski&spa

Polskie góry z każdym kolejnym sezonem przyciągają coraz większą liczbę turystów szukających atrakcyjnego miejsca przede wszystkim do aktywnego wypoczynku. Popularność znajdujących się na Podhalu czy w Sudetach miejscowości wzmocniła dodatkowo pandemia oraz coraz bardziej zatłoczone kurorty nadmorskie. Nie zawsze jednak jedynym rozwiązaniem jest tradycyjny wyjazd do hotelu czy pensjonatu. Dynamiczny rozwój sektora nieruchomości otwiera przed kochającymi góry inną, o wiele bardziej atrakcyjną możliwość. 

Wydarzenia ostatnich miesięcy były dla branży turystycznej bardzo dużym i trudnym wyzwaniem. Ograniczenie możliwości swobodnego przemieszczania się w naturalny sposób skupiło większą uwagę turystów, tak bardzo spragnionych wypoczynku, na kurortach w Polsce. One zawsze cieszyły się co prawda popularnością, ale tegoroczne wakacje przyniosły kolejne rekordy frekwencji w wielu miejscach nad morzem, na Mazurach czy w górach.

Na drugim biegunie i w zupełnie innym położeniu jest branża nieruchomości, która wciąż znajduje się w fazie dynamicznego rozwoju. Mowa tu nie tylko o sektorze mieszkań na rynku pierwotnym, ale przede wszystkim o obszarze działek i położonych w atrakcyjnych turystycznie miejscach apartamentach.

Chęć, a nawet konieczność wypoczynku, dostępu do natury i świeżego powietrza nie tylko w szczycie turystycznego sezonu wraz z poprawą sytuacji finansowej części społeczeństwa przełożyła się znaczący w ostatnich miesiącach wzrost zainteresowania zlokalizowanymi również w górach apartamentami. Są one z jednej strony interesującą formą inwestowania środków, z drugiej otwierają przed właścicielami możliwość korzystania z nich w ramach pobytu właścicielskiego nawet przez kilkanaście dni w ciągu roku.

INFINITY Zieleniec ski&spa
fot. INFINITY Zieleniec ski&spa

 

Bardzo popularnym na Dolnym Śląsku miejscem na wypoczynek w górach przez cały rok jest miejscowość Duszniki Zdrój i jej najwyżej położona część - Zieleniec. Na co dzień można tu korzystać z uzdrowiska, mnóstwa turystycznych atrakcji i pięknych, górskich szlaków oraz licznych tras rowerowych. Zimą Zieleniec to jeden z największych w Polsce ośrodków narciarskich, a także dziesiątki kilometrów tras dla pasjonatów narciarstwa biegowego. 

Własny lokal w górach, czyli inwestycja na miarę XXI wieku

Wartość nieruchomości cały czas rośnie. Dotyczy to także terenów podgórskich i praktycznie każdego ich rodzaju; działek, domów, mieszkań i apartamentów. Ponieważ trudno spodziewać się nagłego spadku zainteresowania turystyką, będzie to czynnik dodatkowo wspierający ten wzrost. Szczególnie interesującą przedstawia się rozwój sytuacji w segmencie apartamentów, które oprócz funkcji mieszkaniowej mają także tę inwestycyjną, co wobec aktualnej presji inflacyjnej, kondycji gospodarki i niepewności na rynkach finansowych, jest dodatkowym i niezwykle ważnym atutem.

Zakup mieszkania czy częściej apartamentu w górach na własną rękę to złożony proces. Jest to  jednak doskonała alternatywa dla tych, którzy chcą zainwestować i zarabiać na własnym lokum bez konieczności śledzenia wydarzeń, zjawisk i procesów z rynku nieruchomości, zamartwiania się o opłaty i wiele formalności.

INFINITY Zieleniec ski&spa
fot.

INFINITY Zieleniec ski&spa

Odpowiedzią na takie oczekiwania i potrzeby jest system condo, czyli forma inwestycji na miarę XXI wieku. Na czym to polega? Opiera się on na zakupie apartamentów w obiektach hotelowych. Nabywca, choć jest pełnoprawnym właścicielem apartamentu, co jest potwierdzone wpisem w księdze wieczystej, nie musi martwić się znalezieniem najemców do nowego lokalu w hotelu. Tym zajmuje się operator.

- To bezpieczny i sprawdzony sposób inwestowania kapitału polegający na kupowaniu apartamentów w obiektach hotelowych. Następnie nieruchomości są wynajmowane przez operatora gościom hotelowym, a wypracowany zysk z najmu zasila portfel inwestycyjny ich właścicieli. Co istotne, jest on przeważnie wyższy niż przy standardowych formach lokowania kapitału np. w bankowe lokaty czy obligacje – wyjaśniają przedstawiciele powstającego właśnie w Zieleńcu aparthotelu INFINITY Zieleniec ski&spa.

Zyski większe niż w banku? Postaw na apartament w górach

Wciąż niskie stopy procentowe nie zachęcają do lokowania pieniędzy w depozyty bankowe. Realny zysk przynieść może inwestycja w nieruchomości. O ile w przypadku zakupu mieszkania na własną rękę nie jesteśmy w stanie dokładnie, bez fachowej pomocy ekspertów, oszacować zysku z naszej transakcji, o tyle system condo daje taką możliwość.

INFINITY Zieleniec ski&spa, będący w praktyce kompleksem wypoczynkowo-rekreacyjnym, oferuje potwierdzony indywidualną księgą wieczystą zakup lokalu w systemie condo, pełną obsługę nieruchomości i najmu oraz zysk bez względu na obłożenie lokalu. Proponowana stopa zwrotu wynosi do 7 proc. od zainwestowanej kwoty netto w skali roku.

Umowa z operatorem podpisywana jest na 5 lub 10 lat. Co istotne, właściciel nie musi martwić się o  koszty związane z użytkowaniem lokalu przez najemców. Media, ubezpieczenie apartamentu oraz naprawy usterek leżą po stronie operatora.

Inwestycja ta nie wymaga zatem od potencjalnych właścicieli apartamentów specjalistycznej wiedzy ekonomicznej czy nakładów czasowych. Dodatkową korzyścią finansową jest możliwość odliczenia pełnego podatku VAT, który w przypadku lokali użytkowych wynosi 23 proc. nawet w przypadku zakupu jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.

Apartament nie tylko dla turystów

Dlaczego właściciel apartamentu w luksusowym hotelu w górach nie mógłby sam cieszyć się pięknymi widokami zza okna? INFINITY Zieleniec ski&spa w ramach pobytu właścicielskiego oferuje możliwość spędzenia kilkunastu dni w ciągu roku, również w szczycie turystycznego sezonu.

Pakiet dodatkowych korzyści inwestor otrzymuje dzięki karcie VIP. Są to zniżki na usługi oferowane w INFINITY Zieleniec ski&spa w tym m.in. na ofertę restauracji, zabiegi w spa, czy wypożyczenie sprzętu. Do tego dochodzi możliwość bezpłatnego korzystania z basenów hotelowych, saunarium i oczywiście podziemnego parkingu.

Jedyny taki projekt w regionie

Aparthotel oferuje 356 mieszkań jedno, dwu lub trzypokojowych. Ich powierzchnia wynosi od 28 do 63 metrów. Z każdego z apartamentów rozpościera się piękna panorama na okoliczne góry. Dzięki temu, że aparthotel powstaje na górskim zboczu, jego przyszli lokatorzy latem będą mogli cieszyć się bliskością szlaków górskich oraz licznych tras rowerowych (Singletrack Glacensis oraz Bike Park Zieleniec) a zimą wyciągów narciarskich. Warto podkreślić, że wyjść na nie będzie można bezpośrednio z obiektu.

Najemcy luksusowych apartamentów, których do sprzedaży pozostało już mniej niż połowa, korzystać będą ponadto ze strefy spa o łącznej powierzchni 2500 m2, strefy Aqua na którą składać się będzie basen sportowy o długości 20m oraz basen rekreacyjny dla dzieci i rodziców, zabiegów wellness, ponad 200-metrowego tarasu z kilkoma jaccuzi przy panoramicznych oknach z pięknym widokiem na góry, strefy chillout, restauracji czy też możliwości organizowania konferencji, szkoleń i sympozjów. Dla gości dostępna będzie oczywiście również narciarnia, sala rekreacyjna, a także strefa zabaw dla najmłodszych, w której organizowane będą animacje i atrakcje.

Goście przebywający w obiekcie o standardzie czterogwiazdowego hotelu z pewnością docenią architekturę budynku, która na pierwszym miejscu stawia ekologię. Do systemowych rozwiązań, które znalazły tu zastosowanie należą m.in. ograniczanie emisji spalin, układ ogrzewania czystą energią elektryczną, wydajny system pomp ciepła wykorzystujący odzysk powietrza odprowadzanego z układu wentylacji. W trosce o środowisko i komfort turystów opracowano także energooszczędny system wyłączania światła w apartamentach podczas nieobecności w obiekcie oraz centralny system BMS, który będzie odpowiedzialny za sterowanie wentylacją, klimatyzacją, ogrzewaniem i oświetleniem.

INFINITY Zieleniec ski&spa
fot. INFINITY Zieleniec ski&spa

Same apartamenty przypadną do gustu najbardziej wymagających gości. Cechować je będzie wystrój łączący w sobie funkcjonalną nowoczesność z ponadczasową i subtelną elegancją. Co więcej, apartamenty te w większości wyposażone są w loggie lub balkony, a lokator każdego z nich ma do dyspozycji podziemny garaż. Przyszły właściciel nie musi martwić się o detale związane z wyposażeniem. Lokale sprzedawane są „pod klucz”, gotowe do zamieszkania.

Czy lokalizacja ma potencjał? Walory turystyczne powinny stanowić wystarczającą odpowiedź na to pytanie. Dodatkowym atutem będzie wygodny dojazd do hotelu: z Wrocławia samochodem jedzie się tutaj tylko 2 godziny, a z Warszawy około 5 godzin. W niedalekiej przyszłości czas ten znacząco skróci się dzięki budowie drogi ekspresowej S8.

Który apartament wybrać? Kalkulator inwestycji

Choć inwestycja będzie gotowa w grudniu 2022 roku, to już teraz można sprawdzić, jak wyglądać będzie lokum. INFINITY Zieleniec ski&spa na swojej stronie internetowej umożliwia wirtualną wycieczkę po nowym obiekcie. Przyszły właściciel może sprawdzić, jak wyglądać będzie każdy z 356 apartamentów. [WYBIERZ APARTAMENT]

Wycieczka 3D po nowym obiekcie pomaga także w wyborze apartamentu. Animacja umożliwia wgląd do planów lokali, a także pomaga przeliczyć zyski z przyszłej inwestycji.

Wybór apartamentu
fot. Zieleniec INFINITY

 

Sprawdźmy to na przykładzie lokalu 5.M5. Apartament na 11 kondygnacji mieszkalnej budynku liczy 63.33 m2 i składa się z trzech pokoi. Szacunkowe miesięczne zyski z najmu tego apartamentu, które zasilą portfel właściciela to ponad 7 tys. złotych miesięcznie. W skali roku mowa o ponad 86 tys. złotych zysku. Trudno o lepszą inwestycję, która uchroniłaby nasze pieniądze przed szalejącą inflacją.  Apartament w Zieleńcu to nie tylko perspektywa atrakcyjnego zysku, ale także własny lokal w górach, do którego można i powinno się wracać.